Bruno Schulz przechodzi do domeny publicznej - Nasz Swiat
20
Śr, styczeń

Kultura

1 stycznia do wolnej domeny przechodzą dzieła autorów, w przypadku których wygasły prawa autorskie. W tym roku będzie to m.in. twórczość Brunona Schulza, Bronisława Malinowskiego, Roberta Musila i Lucy Maud Montgomery – podaje serwis Culture.pl.

Portret Brunona Schulza z tablicy pamiątkowej umieszczonej na domu rodzinnym artysty w Drohobyczu / foto: WikipediaPrzejście twórczości danego autora do domeny publicznej oznacza, że od tej chwili twórczość tę przestaje chronić prawo autorskie - staje się ona "własnością publiczną" i jest dostępna dla każdego, do wykorzystania w dowolnym celu. Oznacza to m.in., że utwory tych autorów można udostępniać w internecie (jak czyni to np. platforma Wolne Lektury), swobodnie wydawać (bez licencji i tantiem) i wykorzystywać we własnych produkcjach.

Zgodnie ze współczesnym polskim prawem autorskim oryginalne prace literackie, dzieła sztuki, utwory muzyczne, itp. są chronione prawem od momentu ich stworzenia aż do 70 lat od śmierci autora/współtwórców. Po tym czasie wygasa prawo autorskie, a utwór wchodzi do domeny publicznej.
Od stycznia zeszłego roku w publicznej domenie znajduje się m.in. obfita twórczość translatorska i autorska Tadeusza Boya-Żeleńskiego (zobacz Biblioteczkę Boya w serwisie Wolne Lektury), wiersze Władysława Sebyły i Kazimierza Przerwy-Tetmajera, kompozycje Ignacego Jana Paderewskiego, a także twórczość Virginii Woolf, Jamesa Joyce'a, Mariny Cwietajewej. Więcej - Dzień Domeny Publicznej 2012...

www.culture.pl