Osobliwości mundiali - Nasz Swiat
20
Śr, styczeń

Z przymrużeniem oka

Mistrzostwa świata w piłce nożnej w 1970 roku w Meksyku po raz pierwszy transmitowane były w kolorze.

Przed ośmiu laty Niemcy na mistrzostwach świata po raz pierwszy zastosowali transmisję w systemie high definition o poziomie rozdzielczości 720 pikseli.

Na mistrzostwach świata w RPA część meczów kręciły kamery wyposażone w dwa obiektywy, co dawało obraz trójwymiarowy.

Mecze w Brazylii transmitowane były w systemie ultra high definition, który daje na ekranie monitora obraz 4.096 na 2.160 pikseli.
FIFA jako rewelację mistrzostw w Brazylii uznaje technologię goal-line.

Jednym z wariantów tej technologii jest kamera Hawk-Eye (ang. – jastrzębie oko, pol. sokole oko) zamontowana na koronie stadionu i skierowana na linię bramki. Kamera ta rejestruje obraz z szybkością 500 klatek na sekundę i natychmiast przekazuje sygnał do zegarka na ręku sędziego.

Inny wariant technologii goal-line polega na tym, że na słupkach i poprzeczce bramki zainstalowane są czipy monitorujące odległości.

W RPA grano piłką „Jubalni”, która zbudowana była z 8-miu gładkich paneli i była bardzo wrażliwa na podmuchy wiatru. W Brazylii piłkarze grali piłką „bracuca” także produkcji firmy Adidas. Brazuca zbudowana jest z 6-ciu paneli o chropowatej powierzchni. Aerodynamikę piłki sprawdzili specjaliści z NASA i wydali opinię: „gra będzie mało przypadkowa”.

(ju)