Tylko dla wybranych: Wyjątkowa książka Szczepana - Nasz Swiat
26
Cz, maj

Z przymrużeniem oka

Pierwszy od ponad 20 lat książkowy zbiór rysunków satyrycznych Szczepana Sadurskiego, z którym redakcja naszego dwutygodnika współpracuje od kilku lat.

Aż trudno uwierzyć, że poprzednia książka Sadurskiego, znanego polskiego karykaturzysty, ukazała się aż 21 lat temu. Tym bardziej, że satyryk tworzy średnio po kilka rysunków, a w minionych latach szefował Wydawnictwu Superpress, specjalizującemu się w publikacjach humorystycznych i satyrycznych. Można by przypomnieć przysłowie "Szewc bez butów chodzi", bo od 1991 roku Sadurski przygotował do druku ponad 750 publikacji, a wśród nich była tylko jedna, zawierająca wyłącznie jego rysunki.

W grudniu ukaże się najnowsza książka Szczepana Sadurskiego, zatytułowana "Wyjątkowa książka Szczepana". W środku będzie sto kilkadziesiąt rysunków wybranych z tysięcy, które stworzył w minionych 35. latach czyli od chwili prasowego debiutu w 1979 roku. A wyjątkowa także z tego powodu, bo sfinansowana dzięki crowfoundingowi. Do niedawna najpierw książka trafiała do drukarni, a potem do sprzedaży. Crowfounding oznacza, że najpierw chętni zapłacą za książkę (sfinansują ją), potem trafi ona do drukarni, na w końcu książka trafi do tych, którzy ją sfinansowali. Plus taki, że żaden egzemplarz nie pójdzie na makulaturę, bo zostanie wydrukowanych nie więcej egzemplarzy niż to potrzebne.

Książka będzie miała wyjątkowo niski nakład i można powiedzieć, będzie elitarna. Nie trafi do żadnej księgarni, nawet internetowej. Kto jej sobie nie "załatwi" dzięki PolakPotrafi.pl - nie będzie jej miał. W filmiku zapraszającym zainteresowanych do sfinansowania książki, obok Sadurskiego można zobaczyć m.in. Waldemara Ochnię, polskich sobowtórów Chucka Norrisa i Sylwestra Stallone oraz dowiedzieć się, że na książkę czekają też kabaret OT.TO i kabaret Elita.

Ci, którzy wejdą na stronę https://polakpotrafi.pl/projekt/rysunki-satyryczne - mogą "załatwić sobie nie tylko premierową książkę Sadurskiego, ale też wiele innych publikacji (książki z dowcipami, pocztówki, archiwalne numery czasopism z humorem) albo otrzymać swoją karykaturę stworzoną przez Sadurskiego. Co ciekawe, jest możliwość wysyłki poza Polskę (np. do Włoch) jeśli do kwoty dodasz kilka euro na wysyłkę poza Polskę. 

Dwutygodnik dla Polaków we Włoszech objął patronatem medialnym najnowszy projekt Szczepana Sadurskiego.