Bez poczucia własnej wartości nie można marzyć o sukcesie - Nasz Swiat
01
Śr, grudzień

Zdrowie i uroda

Praca nad zmianami to proces, nic nie zmieni się w ciągu doby, ale jeśli regularnie będziesz nad sobą pracować, możesz sobie pomóc.

Przed zapoznaniem się z poniższym tekstem prosimy o przeczytanie poprzedniego artykułu psycholog – Doroty Gontarz: Poczucie własnej wartości oraz Dzisiaj bardzo dużo zależy od Ciebie!

Sposoby na podniesienie poczucia własnej wartości
Bez niego nie ma nawet co marzyć o sukcesie czy chociażby zwykłym czerpaniu zadowolenia z życia. Chociaż wielu ludzi ocenia swoją wartość poprzez pryzmat materialnego sukcesu innych, tak naprawdę powinni skoncentrować się na pozytywnym myśleniu o własnej osobie.
Istnieje wiele rzeczy, które można zrobić w celu zwiększenia własnej samooceny. Poniżej przedstawiam pokrótce najlepsze sposoby na radykalną poprawę poczucia własnej wartości.

Rób to, co kochasz
Im więcej czasu spędzisz na robieniu rzeczy, które uwielbiasz, tym lepiej się czujesz. Robienie tego, co lubisz powoduje, że mózg produkuje większy poziom endorfin – substancji chemicznych, odpowiedzialnych za uczucia radości i dobrego samopoczucia. Zaangażowanie w lubiane przez nas czynności pomaga również przywołać pozytywne wspomnienia z nim związane. Poświęcaj jak najwięcej czasu na swoje ulubione zajęcia.

Afirmuj własne myśli
Musisz wyobrazić sobie robienie czegoś, robienie tego dobrze. Kiedy uczysz się nowej umiejętności, najpierw postaraj się ją sobie pokazać w umyśle. „Zobacz” jak to robisz. Nie uwierzysz z jaką łatwością „osiągniesz cel. Zamiast marzyć o szczęśliwym życiu, powiedz sobie: jestem szczęśliwym człowiekiem, tu i teraz”.
Zamiast zastanawiać się, dlaczego jesteś taki kiepski – powiedz sobie jaki jesteś świetny. Powtarzaj to sobie codziennie. Może się to wydawać głupie, ale zapewniam, że tak nie jest. Mówienie takich rzeczy spowoduje przeprogramowanie podświadomości. W końcu uwierzysz, że twoje słowa są prawdą. Przecież, skoro ktoś codziennie mówi ci, że jesteś wspaniały, to nie może być kłamstwo.

Uwierz w siebie
Wiara ma bezpośredni związek z afirmacjami. Na początku będą one opierały się w głównej mierze na ślepej wierze we własne słowa i obrazy. Jeśli wierzysz w swoją zdolność do osiągnięcia czegokolwiek, zaprogramujesz umysł na te właśnie osiągnięcia. Jeżeli uważasz, że jesteś w stanie nauczyć się języka obcego w sześć miesięcy, zrobisz to bez problemu. Tylko ufając w możliwość osiągnięcia swoich celów, będziesz w stanie rzeczywiście je zrealizować.

Porównanie z innymi
Zawsze znajdą się ludzie, którzy są bardziej utalentowani, inteligentni, odważniejsi i lepsi od ciebie w jakiś sposób. Pamiętaj, jesteś mądrzejszy niż byłeś wczoraj, lepszy niż byłeś w zeszłym tygodniu i bardziej utalentowany niż w zeszłym roku. Jedyną osobą, do której powinieneś się porównywać jesteś ty sam. To proces, który będziesz kontynuował przez całe życie. Jeśli zapamiętasz, że już nigdy nie przestaniesz się rozwijać, będziesz mógł zobaczyć swoje możliwości w bezustannie zmieniających się aspektach.

Wzmacniaj swoje siły, rozwijaj umiejętności
Kiedy korzystasz ze swoich atutów, jednocześnie wzmacniasz je. Nabierając wprawy w wykonywaniu jakiejś czynności stajesz się jednocześnie pewny siebie. Gdy sytuacja wymusi na tobie działanie, wykonasz je chętniej i z mniejszą dawką stresu. Spróbuj wyjść na mównicę, by przed liczną publicznością wygłosić odczyt. Jeśli jest to twój pierwszy raz, prawdopodobnie trema pożre cię żywcem. Jeśli natomiast robiłeś to już wiele razy, kolejny wykład to dla ciebie pestka. Ze swoich osiągnięć i umiejętności będziesz dumny, a więc i twoja pewność siebie będzie większa. Spędzaj zatem czas na szlifowaniu swoich zdolności, pracuj i ucz się nowych rzeczy, wzmacniaj swoją wewnętrzną siłę, a nigdy nie przestaniesz się rozwijać.

Skoncentruj się na swoich celach
Istnieje zasada zwana prawem przyciągania. Można ją w skrócie przedstawić w następujący sposób: wszelkie zdarzenia w naszym życiu są przyciągane przez każdego z was dzięki uczuciom i myślom. To, co sobie wyobrazimy, to pojawi się w naszym życiu. Pozwól wzlecieć swojej skoncentrowanej wizji w przestrzeni. Podobno każdy dostaje to, na co zasługuje. Tak naprawdę KAŻDY OTRZYMUJE TO, CO SAM ODDAŁ OTOCZENIU. Jeśli „wypuścisz” z umysłu wyraźne wyobrażenie jakiegoś zdarzenia, ono na pewno będzie miało miejsce.

Otaczaj się pozytywnie myślącymi ludźmi
Pozytywna energia jest jak ładunek elektryczny, rozprzestrzenia się od jednej osoby do drugiej. Tak samo, jak twoje myśli przyciągają zdarzenia, tak twoi znajomi, przyjaciele, rodzina, tworzą odpowiednie warunki do zaistnienia owych zdarzeń. Poza tym spędzanie czasu w towarzystwie osób pozytywnie nastawionych do życia, podświadomie wymusi na tobie przystosowanie się. Sam zaczniesz myśleć pozytywnie. Spróbuj natomiast zadawać się z jakimś pesymistą. Nie zauważysz nawet, jak szybko zwiesisz nos na kwintę i zaczniesz wątpić we wszystko, w tym i w siebie.

Tych kilka prostych czynności pozwoli ci zwiększyć poczucie własnej wartości. Są łatwe do praktykowania w codziennym życiu. Zacznij już dzisiaj budować poczucie własnej wartości i wysokiej samooceny, przekształcając ją w fundament swojego charakteru. Twoje życie nigdy nie będzie takie samo.

Dorota Gontarz, psycholog

Dorota Gontarz przyjmuje w Rzymie po uprzednim umówieniu się na wizytę.
Tel.: +39 3270821265; e-mail: dorotapsyche[at]gmail.com