Bezpieczne opalanie - Nasz Swiat
26
Cz, maj

Zdrowie i uroda

Słońce daje nam energię potrzebną do życia, rozwesela każdy dzień i cudownie opala naszą skórę.

Niezależnie od tego, czy kąpielom słonecznym będziesz oddawać się w przydomowym ogródku, w pobliskim parku czy też może wybierzesz się na egzotyczne wakacje, pamiętaj, że promienie słoneczne w nadmiernej dawce powodują poparzenia i uszkadzają komórki skóry, która wysusza się i traci elastyczność, a stąd już prosta droga do powstawania kolejnych zmarszczek. Obok przestrzegania żelaznych zasad bezpiecznego opalania, czyli unikania słońca w godzinach od 11 do 15, noszenia okularów przeciwsłonecznych z filtrami UV, smarowania ust pomadką ochronną i picia dużej ilości wody, musisz zaopatrzyć się również w odpowiedni krem z filtrami słonecznymi. W jego doborze pomoże ci zamieszczona na stronie tabela. Kremy i olejki do opalania należy nałożyć na skórę 15 minut przed wyjściem na słońce i powtarzać smarowanie co 3-4 godziny. Pamiętaj również, że napis na opakowaniu z cyklu „wodoodporny” ma niezbyt wiele wspólnego z działaniem preparatu, zwłaszcza, kiedy opalasz się na egzotycznych plażach, dlatego też nakładaj kremy z filtrem zaraz po wyjściu z wody. Uwaga, preparaty ochronne należy również stosować, kiedy niebo jest lekko zachmurzone. Przebywając nad morzem lub w górach, mimo na pierwszy rzut oka, niesprzyjającej opalaniu pogody, cały czas poddawani jesteśmy działaniu szkodliwych promieni. Nie ma potrzeby cierpieć z powodu poparzeń skóry skoro można w prosty sposób ich uniknąć. Po całym dniu zażywania słonecznych kąpieli wskazany jest prysznic z użyciem delikatnych płynów do mycia, a po nim wysmarowanie ciała balsamem po opalaniu, zawierającym wyciąg z aloesu, który ukoi skórę i złagodzi ewentualne podrażnienia.

Szczególnej ochrony wymaga delikatna skóra dzieci. Na szczęście na rynku kosmetycznym dostępnych jest teraz wiele preparatów przeznaczonych specjalnie dla milusińskich z bardzo mocnym filtrem, na przykład 50.

Jeśli nie możemy pozwolić sobie na wakacje, piękną opaleniznę zapewni nam także wizyta w solarium. I tu kolejna uwaga, bowiem nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego faktu, kremów z filtrami należy również używać wybierając się na opalające łóżka.

A dla tych, którzy nie lubią się „smażyć” pozostają również preparaty samoopalające. Z nimi także trzeba wiedzieć, jak się obchodzić, aby uniknąć wstydliwych plam. Samoopalacz nakłada się bowiem na oczyszczoną, przemytą tonikiem skórę. Aby uniknąć ciemniejszych przebarwień na twarzy należy po aplikacji okolice nozdrzy, skroni, brwi przetrzeć nawilżoną chusteczką. Metoda ta sprawdza się także na łokciach, kostkach i kolanach. A po nałożeniu preparatu należy dokładnie umyć ręce, wyszorować je zwłaszcza między palcami oraz wyczyścić paznokcie. (DB)