Dbaj o swój mózg - tam jest Twoja osobowość! - Nasz Swiat
26
Cz, maj

Zdrowie i uroda

W naszych czasach, gdzie wszystko co jemy jest niedostosowane do tego, czego potrzebuje nasz organizm, musimy go chronić i dbać o to, by służył nam jak najdłużej, w co najważniejsze - dobrej formie!

Przecież o to zawsze chodzi - nie o to nawet by żyć sto lat, ale o to aby zachować dobrą kondycję, nie być zdanym na łaskę lub niełaskę innych (przecież wolimy żyć w pełni sprawnie i cieszyć się każdą chwilą spędzoną z bliskimi w pełnym zdrowiu).

Szanujmy nasz mózg

Chciałabym poruszyć głównie temat tego, jak zadbać o nasz MÓZG, aby służył długo i w pełni sprawnie. Odznaczam się pewnym zamiłowaniem do neuropsychologii, naczytałam się już wielu książek o strukturze mózgu, o roli poszczególnych elementów i ich wpływie na nasze zachowanie, a także wskazówek co do tego, jak traktować go z SZACUNKIEM. Dokładnie tak, szanujmy nasze mózgi.

Wolne rodniki - jak im zapobiegać?

Po pierwsze, aby zapobiec zniszczeniom komórek przez wolne rodniki (powstają w mitochondriach komórki) trzeba dostarczać naszemu organizmowi przeciwutleniaczy do walki z nimi. Oprócz suplementów zawierających przeciwutleniacze, warto przede wszystkim dostarczać ich drogą naturalną – za pomocą owoców i jarzyn (najwięcej jest w czarnych jagodach, czosnku czy żurawinie). Czarna i zielona herbata, czekolada ciemna czy też czerwone wino to także dobre źródła antyoksydantów. Należy pamiętać, że herbata w formie instant czy biała czekolada nie mają przeciwutleniaczy.

DHA - czyli pokarm dla mózgu

Po drugie – zażywanie oleju rybnego (DHA czyli tłuszczu typu n-3 – znacznie zdrowszego niż tłuszcze typu n-6, które odbierają elastyczność błonom komórkowym). Na polskim rynku jest pełno suplementów z tym olejem, jeśli nie gustujemy w rybkach. Dla tych, którzy je jednak lubią – najwięcej DHA ma makrela i śledź. Potwierdzony jest wpływ DHA na poprawę nastroju oraz zahamowanie starzenia się mózgu.

Cukry złe i dobre
o trzecie – cukry. Mózg nie lubi stałego dopływu ogromnych ilości węglowodanów – co powszechne w naszej współczesnej diecie. Lubi wyważone, wolno przenikające do krwi, czyli w skrócie ujmując – te o niskim lub średnim indeksie glikemicznym (w internecie znaleźć można mnóstwo informacji na ten temat, ale dla przykładu są to ryż biały, chude mleko czy pomarańcze). Oprócz konsekwencji dla mózgu, taka bogata w cukry dieta powoduje cukrzycę, oporność na insulinę czy też choroby serca.

Polecana literatura
W przypadku gdy kogoś zainteresowała ta tematyka to odsyłam do bardzo bogatej literatury na ten temat. Z pewnością mogę polecić książkę, na której bazowałam pisząc ten artykuł – J. Carper „Nasz wspaniały mózg”. Są też bardzo dobre książki - „Zmień swoje życie – zmień swój mózg” oraz "Zmień swoje ciało – zmień swój mózg”.

Zróbmy coś dla swojego mózgu!

Marta Zagrajek

 

Źródło: