Extension, czyli przedłużanie włosów - Nasz Swiat
04
So, grudzień

Zdrowie i uroda

Na jakich włosach można i na jakich nie powinno się robić przedłużania i zagęszczania?

Modelka - Luana Colapicchioni / foto: Dorota PuławskaZabieg przedłużania włosów ma być z założenia zabiegiem upiększającym, a nie koszmarem sennym, jak to w większości przypadków bywa. Dobrze dobrana technika oraz aplikacja i diagnoza włosa jest podstawą sukcesu fryzjera, ale również i klienta.

Z extensions mamy czuć się lepiej i atrakcyjnie, ale żeby też tak było, powinno się dbać o te włosy w należyty sposób. Kluczem do tego są odpowiednie dobrane kosmetyki: szampon, odżywka, maska, kosmetyk do aplikacji przed suszeniem włosów i układaniem. Ważną czynnością jest także odpowiednie szczotkowanie. Należy pamiętać, że włosów tych nie można czesać zbyt mocno, ale dokładnie.

Dobre extension to wydatek wcale nie mały. Koszty wahają się od 200 do 1000 euro, w zależności od długości włosa przedłużanego, ilości, rodzaju oraz techniki aplikacji. Jeśli decydujecie się na to, pamiętajcie, że dbanie o extensions będzie pierwszą rzeczą po przebudzeniu.

Zasady zagęszczania i przedłużania włosów
Pasemka należy rozmieścić w miejscach wyznaczonych podczas konsultacji oraz określić wielkość i długość pasemek (w zależności od waszego życzenia i możliwości finansowych). Ważne jest by dobrane pasemka stworzyły naturalny porost włosów. Dobrane pasma nie powinny być zbyt grube, ponieważ nie można nadmiernie obciążać włosów – grozi to wypadaniem włosów. Miejsce łączenia włosów nie powinny być widoczne i wyczuwalne na głowie.

Rodzaje włosów do przedłużania
W zabiegach stosuje się włosy naturalne (bardziej pożądane i droższe) oraz syntetyczne. Pasma mają długość 20, 25, 30, 35, 40, 45, 50, 55, 60 cm. Kolory włosów należą do gamy kolorów naturalnych.

Włosy naturalne są specjalnie selekcjonowane, sterylizowane i przygotowywane. Można je poddać wszystkim zabiegom fryzjerskim, chemicznym, termicznym i mechanicznym. O ich jakości świadczy ilość zachowanej łuski włosowej na łodygach.

Włosy naturalne
1. Włosy słowiańskie. Falujące, bardzo miękkie, lekkie, o jedwabistym połysku i gładkiej strukturze. Tego rodzaju włosy pochodzą z Polski, Czech , Słowacji, Białorusi, Ukrainy i europejskiej części Rosji. Są to włosy wyjątkowo cenione na świecie, przez co trudno dostępne i nie produkuje sie ich przemysłowo. Włosy takie traktuje się bardzo delikatnymi środkami fryzjerskimi, dzięki czemu łuska włosa nie ulega zniszczeniu. Można je koloryzować, tonizować, a jedyną ich wadą jest tylko wysoka cena.

2. Włosy europejskie. Proste i falujące, miękkie, lekkie o gładkiej strukturze, podatne na układanie Do produkcji tego rodzaju włosów wykorzystuje się włosy z różnych części Europy. Zaletą jest unormowana cena, powtarzalność kolorów i miękkość włosa.

3. Włosy indyjskie. Falujące, cięższe i sztywniejsze od europejskich. Mają nieco porowatą powierzchnię, ciemny lub bardzo ciemny pigment. Do rozjaśniania ich stosuje się silną chemię na bazie amoniaku, co powoduje częściowe ich zniszczenie. Niektórzy producenci tego rodzaju włosów nakładają na nie, w celu wygładzenia i nabłyszczenia, warstwę sylikonu. Włosy te, w wyniku rozjaśniania stają się cienkie i podatne na plątanie, szczególnie na końcach. Zaletą ich jest cena i powtarzalność kolorów, lecz jakość i problemy z farbowaniem pozostawiają dużo do życzenia.

4. Włosy azjatyckie. Proste, ciężkie, trudne do układania, sztywne, o bardzo ciemnym pigmencie. Produkowane są przemysłowo w Chinach. Podczas rozjaśniania i koloryzacji włosy te poddaje się intensywnej obróbce, głównie związkami amoniaku. W wyniku działania tak silnych związków chemicznych otrzymujemy produkt pozbawiony łuski włosowej. W końcowej fazie produkcji włosy pokrywane są sylikonem. Na najwyższej jakości włosy chińskie nakłada się jedną lub dwie warstwy kauczuku, dzięki czemu pozostają one miękkie i delikatne przez około 6 miesięcy. Należy pamiętać, że kosmetyki fryzjerskie zawierające proteiny wypłukują sylikon i powodują szybsze zniszczenie włosów. Zaletą jest niska cena i różnorodność kolorów. Niestety konieczność używania kosmetyków bezproteinowych i trudności z farbowaniem są wadami w stosowaniu tego rodzaju włosów w extensions.

Włosy syntetyczne
Otrzymuje się je na bazie włókien polimerowych. Są one bardzo lekkie i odporne na podwyższoną temperaturę, ale mogą wykazywać wrażliwość, np. ulec topieniu pod wpływem lokówki czy prostownicy. Nie można na nich wykonywać żadnych zabiegów chemicznych. Włosy monofibre Mfmaja zawierają 38 kolorów w palecie. Są odporne na warunki atmosferyczne, nie tracą koloru ani połysku, są bardzo lekkie i łatwe w pielęgnacji, nie wolno przy nich stosować metalowych szczotek.

Włosy doczepiane nosi się w zależności od porostu włosa naturalnego i techniki aplikacji od 1 do maksymalnie 4 miesięcy.

Warto pamiętać, że w chwili zmiany fryzury należy pamiętać o ściągnięciu w pierwszej kolejności extensions przy dużym odroście.

Zagęszczanie włosów
Jest to zabieg wykonywany najczęściej po znacznym przerzedzeniu włosów, spowodowanym różnymi czynnikami. Ma na celu zwiększenie objętości fryzury, czyli dodaniu włosom gęstości. Ogromną rolę w zagęszczaniu włosów stanowi wielkość doczepianego pasemka. Zależna jest ona od gęstości włosów klientki.
Podczas zagęszczania zakłada się znacznie mniej pasemek niż podczas przedłużania.

Mycie
Włosy należy myć ruchami wgniatającymi, zgodnie z kierunkiem, w którym naturalnie się układają. Nie należy ich podnosić do góry nad głowę czy trzeć ruchami okrężnymi, ponieważ mogą się splątać i uszkodzić.

Włosy myje się pod prysznicem, mokre stają się cięższe od naturalnych. Po myciu należy w nie wetrzeć delikatnie odżywkę, a co 3-cie mycie nałożyć maskę, którą należy zaaplikować od połowy włosa, aż po końce. Po upływie wyznaczonego czasu spłukać bardzo dokładnie ciepłą wodą i uczesać włosy szerokim grzebieniem, począwszy od końców w gore, nie dotykając miejsc złączenia włosów. Przy suszeniu należy przeczesywać włosy palcami, pamiętając, żeby nadmiar wody wycisnąć w ręcznik.

Do suszenia należy używać specjalnych kosmetyków, chroniących, ale tez ułatwiających suszenie np. After Party by Tigi - by nadać włosom lśniący połysk lub Smoothing Lusterizer by Tigi z serii S FACTOR.

Kontrola extentions przez fryzjera powinna odbywać się przynajmniej raz w miesiącu. Sprawdzany jest wtedy stan łączeń.

W kolejnych poradach opowiem o metodach i technikach doczepiania włosów, oraz na jakich włosach stosujemy extensions.

Piotr Wywiał
TRINITY
Via Dei Delfini 18,Roma
tel.0669940639
trinityparrucchiere[at]gmail.com