Grzybicze zapalenie pochwy (2) - Nasz Swiat
26
Cz, maj

Zdrowie i uroda

Grzybicze zapalenie pochwy to stan zapalny wynikający z nadmiernego rozwoju grzybów fizjologicznie obecnych w środowisku pochwy. Najczęstszym drobnoustrojem za to odpowiedzialnym jest candida, czyli grzyb z rodziny drożdżaków. Taki rodzaj infekcji może rozciągać się aż na zewnętrzne organy płciowe powodując świąd, zaczerwienienie i przekrwienie śluzówek, a nawet ich obrzęk. W drugiej części artykułu dowiesz się, co trzeba zrobić, by nie zarazić grzybicą partnera, dlaczego infekcje nawracają, a często nawet nie ustępują pomimo leczenia oraz czy pałeczki kwasu mlekowego mogą pomóc w walce z grzybicą pochwy.

Czy można zarazić partnera?

Stosunki płciowe w warunkach predysponujących do rozwoju infekcji mogą przyczynić się zarażenia partnera drożdżakami. Stąd zaleca się leczenie partnera posiadającego objawy infekcji. Profilaktyka farmakologiczna u mężczyzny, przy braku objawów, według większości lekarzy nie jest konieczna. Dla zwiększenia skuteczności leczenia i uniknięcia dalszego podrażnienia śluzówek zaleca sie przerwanie współżycia płciowego przynajmniej do zakończenia terapii.

Dlaczego w wielu przypadkach infekcje nawracają lub nie ustępują pomimo leczenia?
Nawroty grzybicy pomimo zastosowanego leczenia mogą wynikać z przedłużonej obecności czynników predysponujących do jej rozwoju. Istnieją, ponadto, rożne typy grzybów i niektóre z nich mogą okazać sie oporne na zastosowanie leczenie. W takiej sytuacji staje się konieczne wykonanie posiewu z pochwy celem precyzyjnego określenia typu grzyba i wybrania najbardziej odpowiedniego leku.

Czy wskazane jest zażywanie pałeczek kwasu mlekowego?
Pałeczki kwasy mlekowego podawane doustnie stabilizują środowisko pochwy poprzez normalizację PH i ograniczając rozwój drobnoustrojów potencjalnie patogennych. Aktualnie istnieją preparaty stosowane bezpośrednio dopochwowo, co bez wątpienia zwiększa ich skuteczność.

Rady co do higieny intymnej?

Należy unikać zbyt częstego mycia i wspólnego używania bielizny lub ręczników. Dla higieny intymnej organów płciowych zaleca się stosowanie detergentów delikatnych o PH lekko kwaśnym.

Pamiętając o powyższych radach życzymy wszystkim czytelniczkom udanych wakacji.

 

Katarzyna Litwicka
lekarz ginekolog