Ja niczego się nie boję... czyli jak pokonać lęk przed zmianą - Nasz Swiat
29
Śr, czerwiec

Zdrowie i uroda

Naszym największym lękiem nie jest to, że jesteśmy niewystarczający. Naszym największym lękiem jest to, że jesteśmy mocni ponad miarę. To nasze światło, nie nasza ciemność najbardziej nas przeraża.

 

"O większego trudno zucha,
Jak był Stefek Burczymucha,
- Ja nikogo się nie boję!
Choćby niedźwiedź... to dostoję!"

Wszyscy z pewnością pamiętamy wiersz Marii Konopnickiej "Stefek Burczymucha" i każdemu z nas czasami wydaje się, że nasza odwaga nie ma granic i potrafimy sprostać wszelkim wyzwaniom. Jednak w wielu przypadkach, zwłaszcza gdy myślimy o nowej pracy, otworzeniu własnej działalności lub o jakichkolwiek zmianach, związanych z naszym życiem zawodowym lub osobistym, często boimy się wyjść z naszej strefy komfortu. Jest nam tam ciepło, dobrze i bezpiecznie. Z drugiej jednak strony, jeśli nie podejmiemy żadnych kroków, grozi nam utknięcie w pracy, która nie daje nam żadnej satysfakcji zawodowej. Zmęczenie, frustracja i ciągły mętlik w głowie jeszcze bardziej wzmacnia poczucie strachu. Jak więc możemy pokonać ten lęk przed działaniem i w końcu podjąć odpowiednią decyzję?

Nazwij swój lęk
Czego tak naprawdę się boisz? Zadaj sobie następujące pytania:
Czy boisz się porażki?
Czy boisz się sukcesu?
Boisz się rozczarować siebie i innych?
Boisz się złego wyboru?
Boisz się tego, co inni o Tobie pomyślą?
Boisz się, że nie jesteś wystarczająco dobry/a?

Jeśli zdecyduje się na realizacje moich marzeń lub jeśli dostanę wymarzoną pracę, to co dla mnie będzie najbardziej przerażające?
Co najgorszego może się wydarzyć, jeśli nie dostanę wymarzonej pracy lub nie zrealizuje moich marzeń?

Spójrz na rzeczywistość
Jaka jest rzeczywistość? Zastanów się i przeanalizuj twoją rzeczywistość:

Jakie jest prawdopodobieństwo, że: mój wybór okażę się porażką, odniosę sukces, rozczaruje siebie i innych, podejmę złą decyzję, jestem nie wystarczająco dobry/a...?

Co możesz zrobić, aby pokonać swój lęk i zapobiec najgorszym sytuacjom? Jakie, nawet najmniejsze kroki możesz podjąć?

Bój się, ale i tak działaj
Bez względu na to, czego się lękasz lub czego się obawiasz, czasami najlepszym rozwiązaniem jest po prostu działać. Zacznij od czegoś mało ryzykownego np. poczytaj lub poszukaj informacji o stanowisku pracy, o które się ubiegasz lub o ludziach, którzy odnieśli sukces w danej branży biznesowej.

Małe kroki, duża wizja
Małe kroki stopniowe doprowadzą Cię do wybranego celu. Osiągnięcie małego celu sprawi, że poczujesz się lepiej, gotowy do realizowania kolejnych kroków. Dobrym sposobem jest też zamieszczenie na komputerze, lustrze lub w innym widocznym miejscu krótkich afirmacji: Mogę to zrobić, Jestem więcej niż dobry/a, Radzę sobie z tym wyzwaniem. Pamiętaj, że afirmacje są zawsze sformułowane w pierwszej osobie czasu teraźniejszego, ponieważ jest to znak dla naszej podświadomości, że to, co chcemy osiągnąć już się dzieje.

Jak mówi Marianne Williamson: "Naszym największym lękiem nie jest to, że jesteśmy niewystarczający. Naszym największym lękiem jest to, że jesteśmy mocni ponad miarę. To nasze światło, nie nasza ciemność najbardziej nas przeraża."

Zacznij więc działać! Jeśli chcesz opracować swój plan działania, to zapraszam Cię serdecznie na moją stronę http://dmcoaching.eu/pl/, gdzie możesz ściągnąć Darmowe Ćwiczenia Coachingowe!

Dominika Miernik -  Psycholog, Coach Rozwoju Zawodowego i Osobistego
http://dmcoaching.eu/pl