Komputerowe metody antkoncepcyjne, czy działają? - Nasz Swiat
07
Wt, grudzień

Zdrowie i uroda

Proszę o opinie w sprawie komputerków takich jak Persona, Pearly, LadyComp, BabyComp, jako metod antykoncepcji. Prowadzę ustabilizowany tryb życia, mam stałego partnera i regularne, choć skąpe miesiączki. Cykl 23-24 dniowy.

Producenci wyżej wspomnianych aparatów piszą, że ich skuteczność jako metod antykoncepcji  sięga, 99,3%. Z drugiej strony na kilku forach internetowych przeczytałam negatywne opinie kobiet o tych aparatach, które mimo skrupulatności  w prowadzeniu obserwacji dni płodnych i niepłodnych zaszły w ciąże. Przymierzam się do zakupu  Persony lub  Pearly. Będę wdzięczna za opinię Pani Doktor na temat skuteczności użycia tych wynalazków jako metody antykoncepcji.
Viola


Szanowna Czytelniczko,

Wymienione przez Panią artykuły są naprawdę podobne do siebie i z punktu widzenia formalnego wszystkie działają dobrze, tak w celach antykoncepcji, jak i wtedy gdy kobieta stara się zajść w ciążę. Persona jest najprawdopodobniej najbardziej znanym i powszechnie używanym komputerkiem. Podstawą działania tych przyrządów jest ich odpowiednie wytarowanie. Niestety, produkcja hormonów w każdym cyklu jest odmienna i możliwe jest, że oscylacje hormonu luteinizujacego w czasie wzrastania pęcherzyka zostaną odczytane przez aparat jako dni około-płodne dając kobiecie fałszywe poczucie bezpieczeństwa w pozostałych dniach cyklu.

Alternatywa są systemy nielektroniczne (Clear-blu, Clear-plan) bazujące się na zmianie koloru odczytnika papierowego po jego zamoczeniu w moczu. Są proste w użyciu i nie wymagają wytarowania czułości.

dr  med. Katarzyna Litwicka, ginekolog