Letni problem z głowy - Nasz Swiat
26
Cz, maj

Zdrowie i uroda

Pocenie się jest jednym z najważniejszych sposobów utraty ciepła przez organizm. Osoby z nadmierną potliwością wydzielają pot w ilości znacznie większej niż jest to potrzebne do kontrolowania temperatury ciała.

Istnieje kilka rodzajów nadmiernej potliwości. Miejscowa nadmierna potliwość jest częstszą odmianą omawianej nieprawidłowości i dotyczy stóp, dłoni oraz w około 30-40% przypadków, pach. Niekiedy, nadmierna potliwość obejmuje również twarz. Jeszcze rzadszym zjawiskiem jest nadmierne pocenie się twarzy wywoływane przez gorące lub pikantne potrawy. Toksyna otulinowa, popularnie nazywana botoksem zalecana jest w leczeniu miejscowej nadmiernej potliwości pach w przypadku niepowodzenia innych metod terapii. Ale nadmierna potliwość dotyczy również całego ciała. Występuje znacznie rzadziej i zwykle jest następstwem współistniejącej choroby takiej, jak infekcja, cukrzyca lub nadczynność tarczycy. Nadmierna potliwość zanika zazwyczaj pod wpływem leczenia podstawowej choroby.

Ocenia się, że nawet 1% populacji cierpi na jedną z odmian nadmiernej potliwości. Dolegliwości zwykle pojawiają się w drugiej lub w trzeciej dekadzie życia. Nie wiadomo, dlaczego u niektórych osób występuje nadmierna potliwość, zaś u innych nie. Około 1/3 do 1/2 osób z nadmierną potliwością ma krewnego z tym samym problemem, co wskazuje na możliwe genetyczne podłoże tejże nieprawidłowości.

 

Nadmierna potliwość jest następstwem nadaktywności jednego z rodzajów gruczołów potowych, należących do gruczołów wydzielania zewnętrznego. Gruczoły tego typu są zlokalizowane niemal na całej powierzchni ciała, ale jest ich szczególnie wiele na dłoniach, stopach i pod pachami. Wiele czynników może wywoływać prawidłowe wydzielanie potu. Te same czynniki wyzwalają nadmierną potliwość - jedyną różnicą jest ilość potu.

Czynniki zaburzenia
Nadmierna potliwość jest wyzwalana przez takie czynniki, jak ćwiczenia fizyczne, ciepło lub zimno, alkohol, kawa lub herbata, palenie papierosów, gorące lub pikantne potrawy, stres, lęk lub silne emocje oraz pod wpływem niektórych pór dnia.

Osoby z nadmierną potliwością mogą wydzielać olbrzymią ilość potu. To oznacza, że ich dłonie, stopy, klatka piersiowa lub pachy (w zależności od tego, której części ciała dotyczy nadmierna potliwość) są stale wilgotne. To utrudnia wykonywanie zwykłych, codziennych czynności i może być przyczyną kłopotliwych sytuacji w życiu zawodowym lub towarzyskim. Należy jednak podkreślić, że nie jest prawdą, iż nadmierna potliwość wiąże się z przykrym zapachem ciała. Zapach kojarzony przez niektórych z nadmiernym poceniem się, w rzeczywistości jest następstwem działania bakterii kolonizujących miejsca, w których długo utrzymuje się pot.

Jedną z przyczyn, które powodują nadmierne pocenie się, jest również nadmiar owłosienia na ciele. Dlatego też kobiety pochodzące z krajów arabskich i Azji depilują całe swoje ciała, ponieważ ich zarost na powierzchni skóry jest ciemny i obfity, a włos gruby. Metoda ta dotarła także i do Europy, jednak w dalszym ciągu wiele kobiet nie zdaje sobie sprawy z tego, iż depilacja nie jest zabiegiem czysto estetycznym, ale przede wszystkim higienicznym.

Zastrzyk dobry na wszystko
Toksyna botulinowa jest lekiem w zastrzykach podawanym do skóry. Jest on zalecany w leczeniu nadmiernej potliwości, a przez wiele lat był stosowany w terapii kurczu mięśni oczu, twarzy i szyi. Ponadto, toksyna botulinowa znalazła zastosowanie w leczeniu kurczu mięśni u dzieci z porażeniem mózgowym. Jest to doskonale oczyszczony preparat białka - toksyny botulinowej typu A - uzyskiwanego z bakterii Clostridium botulinum. Kontrolowany wzrost tych bakterii jest możliwy dzięki nowoczesnym metodom hodowli. Przy użyciu bardzo cienkiej igły, lekarz wstrzykuje małą objętość (0,1-0,2 ml) roztworu botuliny w 10-15 miejsc oddalonych od siebie o 1 cm, pokrywając równomiernie okolicę obu pach. Niekiedy korzysta się z barwnika, który umożliwia zidentyfikowanie tych miejsc, w których wydzielanie potu jest największe i które powinny być nakłuwane. Sesja leczenia trwa około 30 minut. Po wstrzyknięciu do skóry niewielkiej dawki, preparat blokuje działanie nerwów, które zaopatrują gruczoły wydzielania zewnętrznego. To zapobiega wydzielaniu przez nie potu.

Na własną rękę
Oto kilka metod zaradczych - prostych i możliwych do zastosowania przez każdego, aby zapobiec dolegliwościom związanym z nadmiernym poceniem się. Po pierwsze, noś odpowiednie ubrania i pamiętaj, że naturalne włókna owszem przewiewnymi są, jednak wchłaniają pot i pozostają wilgotne. Z kolei, niektóre syntetyczne włókna, pomimo, że są raczej ciepłe i nieprzewiewne, skutecznie usuwają pot z powierzchni ciała i pozostają suche. Staraj się zapewniać sobie możliwość wymiany ubrania w ciągu dnia. Po drugie, zadbaj o ty, by twoje miejsce pracy było przyjemnie chłodne i dobrze wywietrzone. Po trzecie, unikaj potraw i napojów, które wyzwalają pocenie się. Nie u wszystkich przyczyną nadmiernej potliwości są te same produkty spożywcze, ale z pewnością doskonale zdajesz sobie sprawę, co tobie nie służy. Następnie zredukuj, jak bardzo to tylko możliwe, stres, napięcie i lęk. Są to częste zjawiska u każdego, jednak osoby z nadmierną potliwością borykają się z dodatkowym problemem, którym jest obfite wydzielanie potu. Pomyśl, co możesz zrobić, żeby ograniczyć stres w ciągu dnia, szczegółowo planuj swoje zajęcia i pamiętaj o czasie na relaks. Na koniec, zwracaj uwagę na higienę osobistą. Przykry zapach można ograniczyć biorąc częste kąpiele. Z pewnością nie jest to idealne rozwiązanie dla osób, które stale się pocą, jednak warto je polecać z uwagi na skuteczność i prostotę.

(info-internet, DB)