Obgryzam paznokcie, co robić? - Nasz Swiat
26
Cz, maj

Zdrowie i uroda

Obgryzanie paznokci (onychofagia), to szkodliwy nawyk polegający na notorycznym gryzieniu paznokci podczas stresu, głodu lub nudy. Nawyk obejmuje najczęściej równomiernie wszystkie palce, bez faworyzacji jakiegoś z nich. Efektem obgryzania jest skrócenie płytki paznokciowej (Micronychia).

Na szczęście, istnieje wiele sposobów na pozbycie sie tego nawyku, takie jak żucie gum i ssanie landrynek. Satysfakcjonujące rezultaty może również przynieść malowanie paznokci niesmacznymi substancjami, albo wykonanie rekonstrukcji paznokci. Najbardziej istotna w wyjściu z tego nałogu jest jednak silna motywacja i cierpliwość, ponieważ proces wzrostu paznokci nie jest widoczny gołym okiem.

Równocześnie należy pielęgnować osłabione i zniszczone skórki oraz paznokcie. Powinno się je wzmacniać i odżywiać wszelkiego rodzaju lakierami, płynami oraz olejkami, dzięki którym płytka zregeneruje się i utwardzi. W pierwszym tygodniu ich stosowania należy je nakładać co drugi dzień, a później używać jako bazę pod bezbarwny lakier. Można również wypróbować regenerujący tonik domowej receptury. Wystarczy, że łyżkę nasion kopru włoskiego zaleje się szklanką wrzątku, a następnie przykryć napar i pozwolić mu ostygnąć. Przecierać nim paznokcie przy pomocy wacika. Zabieg należy powtarzać codziennie, przez 14 dni.

Zadbaj również o obdarte i pozadzierane skórki

Po każdej kąpieli należy smarować skórki natłuszczającą oliwką dla dzieci albo oliwą z oliwek. Dwa razy w tygodniu wklepywać w skórę dłoni pielęgnacyjny krem Nivea, po czym włóżyć bawełniane rękawiczki i położyć się w nich spać. Rano skórki powinny być rewelacyjnie nawilżone! Jeśli wrastają nam paznokcie, należy rozpulchnić stwardniały naskórek specjalnie przeznaczonym do tego preparatem, a po 15 minutach odsunąć skórki drewnianym patyczkiem. Pamiętajmy również, aby za każdym razem, gdy nakładamy krem (co jest wskazane po każdym kontakcie z wodą), robić delikatny masaż. Dzięki temu kosmetyk lepiej się wchłonie, a przy okazji wygładzi się naskórek. Z kolei, podczas kąpieli w wannie, należy dodać do wody kilka kropli nawilżającego olejku eterycznego, który wspaniale odżywi skórki i paznokcie. Warto również zaufać domowym sposobom i dwa razy w tygodniu fundować dłoniom odżywczą maskę. Łyżkę oliwy z oliwek zmieszać z 3 łyżkami soku ze świeżego ananasa. Moczyć paznokcie w powstałym płynie przez 20 minut, a następnie odsunąć wysuszone i stwardniałe skórki drewnianym patyczkiem.

Pamiętaj!

Na wygląd paznokci w dużej mierze wpływa dieta. Szczególnie pozytywne działanie mają pokarmy bogate w witaminy z grupy B (w tym najważniejsza jest B5 - wzmacnia i regeneruje paznokcie). Bogatymi źródłami witaminy B5 są żółtka jaj, drożdże, ryby i ziemniaki. Istotne są także miedź oraz żelazo, więc nie żałujmy sobie orzechów i suszonych owoców. Można też wspomóc się suplementami diety w tabletkach, sięgając po wapń oraz witaminy C i E.

Ratunkowy niezbędnik:

Jednominutowy żel wzmacniający paznokcie z witaminami A i E, Essence, 12 zł; Odżywkę wzmacniającą paznokcie, Manicure Forti Fluor, Maybelline, 19,90 zł; Preparat do usuwania skórek z wyciągiem z aloesu, Wibo, 4,30 zł; Wygładzająco-nawilżający krem do rąk i paznokci, Eveline, 5,90 zł. Na slabe paznokcie bardzo dobra jest odżywka Eveline 8w1.

Agnieszka Podjacka
Facebook: Aganails