Paznokcie zniszczone lakierami. Co robić? - Nasz Swiat
26
Cz, maj

Zdrowie i uroda

Bardzo lubię malować paznokcie, robię to prawie codziennie i oczywiście dopasowuję ich kolor do ubrania. Ale efekt jest tego taki, że moje paznokcie są ostatnio rozdwojone (czy to możliwe, że od zmywacza?) i okropnie przebarwione! Co robić?

Płytka paznokcia zawiera w sobie około 18 % wody. Kiedy myjemy ręce zbyt często środkami alkalicznymi, a także stosujemy zbyt dużo lakierów i zmywaczy to musimy liczyć się z tym, że nasze paznokcie utracą dużo wody, czyli odwodnią się. Suche paznokcie są z kolei podatne na większą łamliwość oraz rozdwajanie się. Dlatego też dobrze wiedzieć jakie kosmetyki warto wybrać do pielęgnacji naszych paznokci, a jakie produkty lub składniki lepiej omijać szerokim łukiem.

Oto  substancje chemiczne, których należy unikać w lakierach do paznokci

Toluen (metylobenzen) ma intensywny zapach, pachnie dość przyjemnie, do tego stopnia, że pojawia się nawet w składach niektórych perfum. Jest to substancja szkodliwa przede wszystkim dla układu oddechowego, ale również krwionośnego, rozrodczego, nerwowego i immunologicznego, nerek i wątroby. Formaldehyd jako substancja rakotwórcza kategorii 3. Wolny formaldehyd może być stosowany wyłącznie w utwardzaczach do paznokci, w ilości do 5 proc. (w przeliczeniu na czysty formaldehyd). Wówczas na opakowaniu należy umieścić informację „zawiera formaldehyd” i ostrzeżenie, że należy chronić skórę olejem lub tłuszczem przed działaniem preparatu. Moja rada, produkty takie po prostu zostawcie na półce!

Ftalan -  najczęściej używany jest ftalan dietylu, który wykorzystywany jest jako rozpuszczalnik, plastyfikator, skażalnik alkoholu etylowego. Natomiast ftalan dibutylu jest substancją palną, toksyczną, działającą na rozrodczość przy tym bardzo niebezpieczną dla środowiska. Może działać szkodliwie na dziecko w łonie matki! Możliwe ryzyko upośledzenia płodności.

Na co zwracać uwagę przy wyborze zmywaczy do paznokci?

Przy wyborze zmywaczy do paznokci musimy unikać tych, które zawierają w sobie aceton. Ta substancja działa bardzo szkodliwie na organizm człowieka. Aceton odwadnia też płytkę paznokciową. Krótko mówiąc zwracajmy uwagę na skład chemiczny.

Lakiery nie zawsze muszą mam niszczyć paznokcie, wystarczy poszukać odpowiednich marek (np. Bell, Vipera), które mają przystępne ceny produktów, a nie zawierają powyżej wymienionych substancji.

Agnieszka Podjacka
Facebook: Aganails