Poczucie własnej wartości. Jak nad nim pracować? - Nasz Swiat
01
Śr, grudzień

Zdrowie i uroda

Niskie poczucie własnej wartości rzutuje na całość naszego życia – nie pozwala nam znaleźć lepszej pracy, sprawia że czujemy się niepewnie w związku, mamy trudności z nawiązywaniem relacji z innymi, dajemy sobą manipulować, itp. Brak wiary w siebie i pomniejszenie swojej siły sprawia, że jesteśmy po prostu nieszczęśliwi i nie możemy rozwinąć skrzydeł.

Przed zapoznaniem się z poniższym tekstem prosimy o przeczytanie poprzednich artykułów psycholog – Doroty Gontarz: Poczucie własnej wartości, Dzisiaj bardzo dużo zależy od Ciebie! oraz Bez poczucia własnej wartości nie można marzyć o sukcesie.

Niskie poczucie ww. towarzyszy wielu ludziom i nie jest związane z rzeczywistymi osiągnięciami i zaletami. Może mieć je nawet ktoś, kogo ty stawiasz za wzór. Niskie poczucie własnej wartości może być również globalne – czyli obejmować wszystkie sfery życia, ale może też dotyczyć jego wybranych sfer. Możemy więc czuć się pewnie i dobrze jako pracownik czy szef, ale możemy mieć o sobie bardzo niskie mniemanie w sprawie swojej atrakcyjności.

Niskie poczucie ww. hamuje nas i unieszczęśliwia – na szczęście można nad nim pracować. Jednym ze sposobów pracy nad niskim poczuciem własnej wartości jest psychoterapia lub warsztaty rozwoju osobistego. Jeżeli nie masz możliwości skorzystania z pomocy, możesz spróbować pomóc sobie samemu.

Jak można pracować nad niskim poczuciem własnej wartości?

Odrzuć stare przekonania
To, że masz teraz niskie poczucie własnej wartości wiąże się w dużej mierze z twoimi wydarzeniami z dzieciństwa. Ktoś, kto był dla ciebie osobą znaczącą, zaszczepił ci myślenie o sobie w kategoriach „ jestem beznadziejny”. I mimo, iż z osobą tą możesz już nie mieć kontaktu od lat nadal ciągniesz za sobą tą opinię. Spróbuj zastanowić się, kto miał wpływ na to, że czujesz się jak – jak się czujesz? – a potem uwolnij się spod wpływu tych osób. Jak? Znajdź ich słabe strony, przypomnij sobie wszystkie rzeczy, w których te osoby były kiepskie i zastanów się np. dlaczego tak dużą wagę przywiązujesz do tego, co powiedziały lub zrobiły. Uświadom sobie też, że jesteś teraz kimś innym niż byłeś w podstawówce, czy czasach liceum. To trudne i pracochłonne, ale możliwe.

Weź odpowiedzialność za swoje życie
Stań przed lustrem i powiedz sobie „To ja jestem odpowiedzialny za to, co dzieje się w moim życiu i tylko ja mam siłę i moc, aby to zmienić”. Problem ludzi z niskim poczuciem własnej wartości, to brak wiary w siebie, a więc niechęć do brania odpowiedzialności za swoje działania. To ucieczka ze strachu. Uświadom sobie, że za swoją ucieczkę, to ty jesteś odpowiedzialny.

Znajdź obszary problematyczne
Osoby o niskim poczuciu własnej wartości często stosują UOGÓLNIONE NEGATYWNIE „AFIRMACJE”. Mówią: „jestem beznadziejna”, „moje życie jest do niczego”, „nic się nigdy nie zmieni”.
Na pewno nie masz niskiego poczucia własnej wartości we wszystkich obszarach życia. Znajdź te, w których czujesz się dobrze i określ te, które są największym problemem. Może chodzi o wygląd, może o nawiązanie relacji, o pracę… Określenie obszarów pozwoli nad nimi pracować.

Zacznij pracę nad poszczególnymi obszarami
Stosuj metodę małych kroczków. Jeśli masz wytypowane trudne obszary, zacznij nad nimi pracować. Jak? Jeśli np. uważasz, że jesteś nieatrakcyjny, zadbaj o siebie lub zainwestuj w jednorazową wizytę u stylisty. Pamiętaj o tym, że twoja podświadomość będzie robiła wszystko, by utrzymać status quo – a więc musisz być bardzo wytrwały.

Celebruj porażki
Jak się nie wywrócisz, to się nie nauczysz. Każda porażka powinna być lekcją. Innymi słowy, jeśli nie uda się np. otrzymać innej pracy, nie zaczynaj swojego typowego narzekania: „jestem taki beznadziejny, na pewno było 100 lepszych kandydatów, do niczego się nie nadaję”, itp., ale zastanów się realnie GDZIE POPEŁNIŁEŚ BŁĄD – może nie przygotowałeś się do rozmowy kwalifikacyjnej? Może startowałeś na zbyt niskie lub wysokie stanowisko? A może nie pasowałeś do firmy, bo jesteś zbyt energetyczny, a stanowisko wymaga metodyczności i dokładności?

Dorota Gontarz, psycholog
Dorota Gontarz przyjmuje w Rzymie po uprzednim umówieniu się na wizytę.
Tel.: +39 3270821265; e-mail: dorotapsyche[at]gmail.com