Problem nie tylko męski: Wypadanie włosów - Nasz Swiat
07
Wt, grudzień

Zdrowie i uroda

Zarówno kobiety jak i mężczyźni bardzo często skarżą się na małą objętość włosów i oczekują ode mnie jako fryzjera propozycji, w jaki sposób mogą sobie poradzić z tym problemem. W niniejszym artykule poznacie przyczyny powstawania i możliwości zaradzenia temu problemowi.

Mała objętość włosów może mieć przyczyny naturalne albo uwarunkowane chorobami. Włos na głowie osiąga wiek około 4 do 6 lat, po czym wypada i zostaje zastąpiony przez nowy. U mężczyzn okres wzrostu jest krótszy do 3 – 4 lat ze względu na wpływ hormonów płciowych.
Codzienna utrata od 50 do 100 włosów jest zjawiskiem normalnym. Z zaburzeniami we wzroście włosów mamy do czynienia wtedy, gdy ww. ilość przez dłuższy czas jest znacznie przekroczona.

Każdy włos przechodzi przez 3 etapy rozwoju (fazy)
Po korzeniu wyrwanego włosa można rozpoznać, w jakiej fazie on się znajduje. Dlatego też przy podejrzeniu zaburzeń we wzroście włosów pobiera się włosy i na podstawie kształtu korzenia przyporządkowuje się je do poszczególnych faz.

Łysienie typu męskiego (androgenowe )
W przypadku tego rodzaju łysienia może dojść do powstania szerokich przerzedzeń, ograniczonych miejsc łysiejących, typowej łysiny, albo też całkowitej. Męskie hormony płciowe (androgeny) są przyczyną tego rodzaju utraty włosów. Wystarczy już normalna ilość tych hormonów, która wydzielana jest w okresie dojrzewania płciowego, jednak łysienie tego rodzaju dotyka tylko te osoby, które odziedziczyły genetycznie te skłonności.

Przebieg jest znany: włosy zaczynają wypadać najpierw nad czołem, tworząc tzw. „wysokie czoło” i nad skrońmi, tworząc tam później zakola. Najczęściej w tym samym czasie przerzedzają się włosy w okolicach wicherka I przedziałka, aż nad uszami i z tyłu głowy pozostaje wianuszek włosów, który najczęściej się już utrzymuje.
Dzięki zastosowaniu odpowiedniego leczenia, można zablokować wydzielanie androgenu, który przy odpowiednich skłonnościach genetycznych prowadzi do utraty włosów. Przy codziennym zażywaniu lekarstw można osiągnąć dobre efekty we wczesnym stadium łysienia. W przypadku już zanikających mieszków włosowych na całkowitej łysinie na wszelka pomoc jest już niestety za późno.

Łysienie jest dla mężczyzn zwykle związane z dużym obciążeniem psychicznym, dlatego też konsultacje wymagają od fryzjera dużej empatii.

Nigdy nie daję klientom żadnych, fałszywych nadziei, że jakieś kosmetyczne preparaty na porost włosów mogą zdziałać cuda, jednak do pielęgnacji pozostałych włosów polecam różnorodne preparaty kosmetyczne, jak:
- szampony oczyszczające łagodnie, które dopasowane są do fenotypu skóry,
- kurację łagodzącą objawy wysuszenia skóry głowy,
- masaże głowy poprawiające ukrwienie skóry przy pomocy specjalnych wód do włosów.

Łysienie typu męskiego u kobiet
Żeńskie hormony płciowe (estrogeny) pobudzają wzrost włosów. W normalnym przypadku ilość androgenów u kobiet jest tak niewielka, że nawet przy genetycznych skłonnościach nie dochodzi do utraty włosów. Dlatego też młodsze kobiety dotknięte są tym problemem tylko w wyjątkowych przypadkach. Natomiast u starszych kobiet bardzo często mamy do czynienia z bardzo cienkimi włosami i ich przerzedzaniem, najczęściej w okolicy przedziałka i na czubku głowy. Granica włosów na czole oraz partie na skroniach często pozostają nietknięte. Lekarstwa zawierające hormon estrogen najczęściej przywracają normalny wzrost włosów.

Z prywatnych wiadomości wiem, że temat i przyczyny wypadania włosów bardzo was interesują, jest to problem nagminny i z tego powodu w następnym artykule przedstawię inne przyczyny wypadania włosów i postaram się wyjaśnić jak temu zapobiegać.

Dziękuję za wszystkie e-maile od Czytelników: pani Joannie S., pani Agacie W., pani Katarzynie z Ladispoli, panu Markowi z Ostii, który zainspirował mnie do wybrania tematu. Jestem zawsze do Waszej dyspozycji.

Piotr Wywiał
Salon Trinity
Via dei Delfini 18, Rzym
06 69940639