To musisz wiedzieć o pigułce antykoncepcyjnej - Nasz Swiat
29
Śr, czerwiec

Zdrowie i uroda

Jak przygotować się do przyjmowania pigułki antykoncepcyjnej?

Pigułki można kupić tylko na receptę i są one przepisywane nie tylko przez ginekologów, ale również endokrynologów i lekarzy rodzinnych. Ważne jest jednak, by pierwsze przepisanie pigułki było poprzedzone rozmową z lekarzem i podstawowym badaniem ginekologicznym. Chodzi tu o wykluczenie poważniejszych schorzeń i upewnienie się, że nie ma żadnych przeciwwskazań, aby pacjentka przyjmowały hormony.

A oto lista podstawowych badań, które powinno się wykonać przed przyjęciem tabletki antykoncepcyjnej:
- badanie ginekologiczne
- cytologia
- badanie piersi
- ocena pracy wątroby i układu krzepnięcia krwi
- oznaczenie poziomu cholesterolu i tłuszczy we krwi
- kontrola ciśnienia tętniczego.

Co należy wiedzieć o dostępnych prepartach?
Celem wstępnej wizyty ginekologicznej jest ustalenie, jaką metodę antykoncepcji i jaki preparat zaproponować pacjentce. W metodzie jednofazowej wszystkie tabletki mają, niezależnie od dnia cyklu, taką samą zawartość hormonów.

W metodzie dwufazowej, tabletki przyjmowane w pierwszej połowie cyklu zawierają dużą ilość estrogenów i niewielką dawkę progestagenów. W drugiej połowie cyklu jest odwrotnie. Udoskonaleniem tej metody jest metoda trójfazowa.

Każda z metod ma swoje plusy i minusy. Metoda klasyczna wydaje się prostsza w stosowaniu, gdyż trudniej się pomylić, a w przypadku pomyłki zawsze przyjmuje się taką samą tabletkę. Zaletą metody trójfazowej jest bardziej fizjologiczne wahanie poziomu hormonów w rożnych fazach cyklu, co w przypadku pań w okresie okołomenopauzalnym pozwala regulować zaburzoną w tym okresie przemianę hormonów. Niestety ceną za to jest większe ryzyko błędu w stosowaniu. Dlatego też, kiedy ginekolog przepisuje pigułkę po raz pierwszy, najczęściej zapisuje tylko jedno opakowanie i proponuje ponowną wizytę po miesiącu. Dzięki temu kobieta może zaobserwować jak pod wpływem pigułki będzie kształtować się jej samopoczucie.

Należy pamiętać, że nawet po wyborze najbardziej odpowiedniego preparatu i pomimo dobrego samopoczucia pacjentki podczas przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych nadal istnieje ryzyko groźnych powikłań będących skutkiem antykoncepcji hormonalnej i dlatego konieczne są kontrolne wizyty u ginekologa dwa razy w roku.

dr Katarzyna Litwicka, ginekolog