Włoski wokół sutków. Co robić? - Nasz Swiat
01
Śr, grudzień

Zdrowie i uroda

Mam wstydliwy problem. Wokół sutków rosną mi coraz gęstsze włoski. Najpierw były to pojedyncze włoski, ale w ciągu ostatnich dwóch lat zrobiły się grube i gęste. Ciężko je usunąć pesetą. Mam 21 lat, podjęłam pół roku temu współżycie z moim chłopakiem, ale ten wstydliwy problem, bardzo mi przeszkadza w sferze prywatnej. Słyszałam, że  te włoski to objaw jakiś zaburzeń hormonalnych. Czy można się ich jakoś pozbyć poprzez np. przyjmowanie pigułki? Bardzo proszę o informacje i sugestie co zrobić, żeby się pozbyć tego problemu.

Stała czytelniczka „Naszego Świata”

Szanowna Czytelniczko,

Hirsutyzm to obecność owłosienia w miejscu, w którym normalnie go brakuje. Najczęściej wynika to zaburzeń jajeczkowania i nadmiernej produkcji męskich hormonów płciowych, stymulujących wzrost owłosieni.

Z takim objawem mamy często do czynienia w zespole jajnika policystycznego. Rzadziej hirsutyzm wynika ze zwiększonego wydzielania androgenów na poziomie nadnerczy. W celu postawienia diagnozy i decyzji o rodzaju leczenia konieczne jest wykonanie badań hormonalnych w pierwszej fazie cyklu, najlepiej do 5 dnia, licząc od pierwszego dnia ostatniej miesiączki.
Taką listę badań może przygotować ginekolog. W oczekiwaniu na medyczne rozwiązanie tego problemu może Pani skorzystać z nowych i skutecznych metod depilacji.

dr Katarzyna Litwicka
ginekolog

 

 

 

 

 

Masz pytanie dotyczące zdrowia ginekologicznego? Napisz do nas: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Odpowie na nie dr Katarzyna Litwicka, specjalista ginekolog z długoletnią praktyką lekarską.