Książę Carlo Poniatowski - promotor wyścigów konnych we Florencji - Nasz Swiat
01
Śr, grudzień

Historia
Można by powiedzieć, że ród Poniatowskich od zawsze był związany z Włochami. Ponoć ich korzenie wywodziły się z wielowiekowego rodu Torelli z Ferrary.
 
Bracia Carlo, Giuseppe i Michele Poniatowscy - karykatura z Archiwum Poniatowskich w Paryżu fot. wikipedia
Gdy jednak Stanisław August Poniatowski zasiadł na tronie królewskim Polski i Litwy, wydawało się, że także jego potomków i najbliższych krewnych  historia zapamięta jako najwyższych osobistości naszego kraju, a tymczasem...
Tymczasem wkrótce na emigrację do Włoch trafił bratanek i imiennik króla, książę Stanisław Poniatowski herbu Ciołek, którego losy były dość burzliwe. Jego związek z dużo młodszą i piękną Cassandrą Luci  z którą miał piątkę dzieci (Isabella, Carlo, Costanza, Giuseppe i Michele)  wywołał ogromny skandal na dworach Włoch i Europy (czytaj: Włoska miłość księcia Stanisława Poniatowskiego).

Dzięki protekcji Wielkiego Księcia Toskanii, Ferdynanda III, potomkowie Stanisława Poniatowskiego otrzymali po latach  tytuł książęcy, co wreszcie otworzyło im drzwi do arystokratycznych domów we Włoszech. A jedna z wnuczek Poniatowskiego, Maria Anna di Riccci wyszła za mąż za Aleksandra Walewskiego, syna Marii Walewskiej i Napoleona (czytaj: Walewska i Napoleon na Elbie), ale to już inna historia...
 

Przyjrzyjmy się bliżej postaci Carla Poniatowskiego, jednego z pięciorga dzieci księcia Stanisława Poniatowskiego i Cassandry Luci.

Carlo Poniatowski, książę Monterotondo, urodził się 4 sierpnia 1808r. w Rzymie. W 1822r. rodzina Poniatowskich przeniosła się do Toskanii, do Florencji, nabywając Palazzo Capponi przy obecnej Via Cavour.

Wychowani w artystycznej atmosferze Florencji, Carlo i Giuseppe, a także dziewczęta od dzieciństwa uwielbiali muzykę i śpiew. Giuseppe kontynuował naukę nuzyki pod okiem prawdziwych mistrzów, i po latach został cenionym kompozytorem. Natomiast największą pasją jego starszego brata, Carla, okazało się jednak jeździectwo. 

Był to zresztą ulubiony sport młodych kawalerów arystokracji XIXw., którzy kolekcjonowali wyselekcjonowane konie czystej krwi angielskiej i między jednym polowaniem a drugim organizowali sobie nieformalne wyścigi popisując się przed płcią piękną. 
 

I tak w 1836r., wraz z innymi potomkami wybitnych rodów arystokratycznych, Carlo został jednym z głównych założycieli Società Anonima Fiorentina sprowadzającej do Florencji czystej krwi angielskiej konie wyścigowe i organizującej pierwsze wyścigi konne na obrzeżach Florencji (Quercione, Bisarno...). 

Wreszcie, w 1847r., dzięki Poniatowskiemu powstał historyczny hipodrom Visarno we Florencji.

Carlo osobiście zarządzał torem wyścigowym i zakładami, które przynosiły spółce ogromne zyski. Czterokrotnie zasłynął też jako zwycięzca słynnego do dziś wyścigu Corsa dell’Arno.

Villa Oliva - była posiadłość rodziny Elisy Montecatini i Carla Poniatowskiego San Pancrazio (Lucca)

Carlo ożenił się ze swoją rówieśniczką, Elisą Napoleone, hrabiną Montecatini z Lukki. Elisa odziedziczyła po krewnych majestatyczną Villę Oliva w San Pancrazio (prov. Lucca), gdzie razem zamieszkali.

Po śmierci ojca, Stanisława Poniatowskiego, Carlo wraz z Elisą i bratem Giuseppe sprzedali część majątku i założyli swojego rodzaju "muzyczne stowarzyszenie rodzinne". Carlo śpiewał basem, Elisa sopranem a Giuseppe był tenorem. Do zespołu włączyły się także pozostałe siostry Isabella i Costanza. Agenci teatralni chętnie angażowali rodzinę Poniatowskich, bo byli utalentowani, a przy tym zgadzali się na bezpłatne przedstawienia  i ponosili wszelkie koszty organizacyjne.


Zapraszam teraz na krótki spacer po przepięknej posiadłości Villa Oliva, rozległym 5 hektarowym parku ozdobionym gdzieniegdzie posągami i fontannami w cieniu cyprysów, owoców cytrusowych  i gęstych żywopłotów....

Agnieszka B. Gorzkowska