Włoska miłość księcia Stanisława Poniatowskiego - Nasz Swiat
30
Pt, październik

Historia

Książę Stanisław Poniatowski (Warszawa 1753 - Florencja 1833), podskarbi wielki litewski, bratanek i imiennik króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, jest może mało znaną, ale bardzo ciekawą postacią historyczną.

książę Stanisław Poniatowski fot. wikipedia
Był ponoć dobrze zapowiadającym się, utalentowanym, ostrożnym i dalekowzrocznym politykiem na polskim dworze, jednak nie cieszył się uznaniem szlachty polskiej do której odnosił się bardzo krytycznie. Wreszcie, nie mogąc znieść złośliwości opieszałych szlachciców, tuż po ogłoszeniu Konstytucji 3 Maja w 1791, rozgoryczony książę-patriota przeniósł się na stałe do Włoch.
 
Jako spokojny, stateczny stary kawaler miał zamiar trzymać się z dala od przygód miłosnych i skandali. Był koneserem sztuki. W swoim pałacu w Rzymie kolekcjonował słynne obrazy, grafiki, rzeźby i inne cenne dzieła sztuki, chocaż podobno zdarzało mu się nabyć "niewypały".
 
Tymczasem na tej samej ulicy, niemal naprzeciwko pałacu księcia, mieszkała pewna dwudziestoletnia Cassandra Luci, którą wydano za mąż za dużo starszego od niej Vincenzo Belloncha. Bellonch po pijanemu nierzadko podnosił rękę na młodziutką Cassandrę. Los chciał, że pewnego razu zrozpaczona kobieta uciekając przed wściekłością męża schroniła się w bramie pałacu księcia Poniatowskiego.
 
A że Cassandra była bardzo urodziwą młodą damą, Poniatowski nie tylko zaopiekował się, ale i zakochał od pierwszego wejrzenia.
 
 
Agnieszka B. Gorzkowska