Wartościowa Przyjaźń - Nasz Swiat
27
Śr, październik

Moje trzy grosze

W pierwszą niedzielę sierpnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Przyjaźni. Jest to doskonała okazja do tego, aby zastanowić się nad tym czym jest przyjaźń i jak bardzo jest nam potrzebna we współczesnym świecie.

Na temat przyjaźni powstało wiele utworów, wierszów, anegdot. Temat ten był poruszany praktycznie od zawsze. Już w starożytności Arystoteles wypowiadał się na temat przyjaźni. Rozróżniał jej dwa rodzaje: przyjaźń idealną, która jest wartością samą w sobie oraz  przyjaźń, która ma spełniać jakiś cel na przykład przyjemność lub użyteczność.

Nie ulega wątpliwości, że potrzeba przyjaźni jest jedną z głównych potrzeb człowieka. Każdy z nas pragnie mieć osobę, której może bezgranicznie zaufać i powierzyć swoje troski. Nie każda jednak nowopoznana osoba zostanie naszym przyjacielem. Ważne jest, aby znaleźć kogoś o podobnych wartościach, poglądach lub zainteresowaniach. We współczesnym, zabieganym świecie nie jest to jednak takie łatwe.

Różne są sposoby spotkania prawdziwego przyjaciela. Niektórzy znajdują go w szkole, inni w pracy. Ostatnio bardzo popularnym sposobem szukania bratniej duszy są portale społecznościowe. Jednym z nich jest serwis znajomapolonia.com. Jest to serwis dla osób, które starają się żyć według wartości katolickich. Jedni na serwisie szukają miłości, inni przyjaźni. Wszyscy są jednak nastawieni na znalezienie wartościowej osoby, wartościowej znajomości.  Tak, aby w myśl podziału Arystotelesa odnaleźć przyjaźń idealną, czyli tą która jest wartością samą w sobie.

Niezależnie od tego, w jaki sposób będziemy szukać przyjaźni ważne jest, aby odpowiedzieć sobie na pytanie: Czy potrafię być dla kogoś przyjacielem? To znaczy, czy potrafię znaleźć czas dla drugiej osoby, czy potrafię zatroszczyć się o drugiego człowieka. Jeśli tak, to przyjaźń na pewno prędzej, czy później pojawi się w naszym życiu.

Jeśli mamy to szczęście i posiadamy  prawdziwych, oddanych  przyjaciół to warto w Międzynarodowy Dzień Przyjaźni odezwać się do nich i podziękować za to, że są lub po prostu spędzić razem trochę czasu. Taka inicjatywa z pewnością zaowocuje i  umocni więzi przyjaźni.

Aleksandra Hacia