Capua – starsza siostra Rzymu cz.1 - Nasz Swiat
04
So, grudzień

Obserwatore.eu

Czy ktoś słyszał o miejscowości Capua?

Muszę się przyznać, że ja, do momentu kiedy odwiedziłam to miejsce, nie słyszałam więc tym większe było moje zdumienie kiedy dowiedziałam się, że Capua była jednym z największych, najbogatszych i najważniejszych miast starożytnej Europy! Co więcej do dziś miasto żyje przemawiając poprzez zachowane budowle oraz przedmioty zgromadzone w lokalnym muzeum a pochodzące nawet z IX w. p.n.e. (!).

Antyczna Capua

Z dokumentów archeologicznych wynika, że Capua została założona przez Etrusków w 803 r. p.n.e. czyli 50 lat przed Rzymem lokowanym w 753 r. p.n.e. Natomiast z przedmiotów odnalezionych w lokalnych nekropoliach wynika, że terytorium to było intensywnie i ciągle zamieszkiwane od czasów prehistorycznych, również w erze brązu i żelaza. Z tych też okresów można obejrzeć całkiem pokaźne zbiory prezentowane w muzeum w Capua.

W okresie VII-VI w. p.n.e. miasto było perłą w koronie miast etruskich i prawdopodobnie najważniejszym miastem całego Półwyspu Apenińskiego. Kwitła zarówno na polu gospodarczym jak i kulturalnym, również dzięki żywym kontaktom ze światem greckim.

Czytaj więcej>>