Capua – starsza siostra Rzymu cz. 2 - Nasz Swiat
04
So, grudzień

Obserwatore.eu

Capua – miasto leżące kilkadziesiąt kilometrów na północ od Neapolu na równinach prowincji Caserta. Jedno z najbogatszych i najpotężniejszych miast antycznej Europy  z historią sięgającą co najmniej VIIIw. p.n.e. Przez Cycerona nazywane Altera Roma (Drugi Rzym). Tak zamożne i magnetyczne, że Hannibal po dotarciu tutaj zapomniał o toczonej wojnie oddając się wraz z wojskiem i słoniami urokom wygodnego życia miasta ;). No może nieco przesadziłam, ale skoro Hannibal tu był czemu i my mielibyśmy tu nie zaglądnąć?

Muzeum gladiatorów -rekonstrukcja amfiteatru

Zaglądanie proponuję rozpocząć od  amfiteatru. Z dwóch powodów. Pierwszym jest chęć zobaczenia w pierwszej kolejności sławnego amfiteatru: drugiego pod względem wielkości – zaraz po Rzymie, ale za to od Koloseum rzymskiego starszego (!). Drugim powodem jest punkt informacyjny gdzie można kupić przewodniki, wczuć się w epokę podczas spektaklu światło-dźwięk i poczytać nieco więcej o mieście, słynnej szkole gladiatorów i amfiteatrach włoskich. Przy okazji kupuje się tutaj bilet ważny również do muzeum-must-see i mitreo.

Amfiteatr

Jak jak wielkość rynku w mieście średniowiecznym świadczy o ówczesnym jego znaczeniu tak i wielkość amfiteatru wskazuje na wagę antycznego miasta. A 60 000 publiki, które mógł pomieścić amfiteatr w Capua  to liczba niebagatelna. Budowla wysoka była na 44m, miała 4 piętra, w tym trzy zamknięte arkadami, na których zwieńczeniu widniała głowa bóstwa (może dla orientacji w terenie). Pod ziemią istniał dodatkowy poziom:  system korytarzy i cel gdzie mieściły się cele dla gladiatorów, zwierząt i sprzęt potrzebny do walk, a po bokach spore cysterny z wodą. Budowlę wzorowano na amfiteatrze rzymskim – nie, nie przejęzyczyłam się: obecny kształt amfiteatru to koniec wieku I n.e. ponieważ wcześniejsza arena z połowy Iw. p.n.e. została zniszczona podczas słynnego Powstania Spartakusa w 73r. p.n.e.

Czytaj więcej>>