Magazyn - Nasz Swiat
27
Śr, październik

Jednym z miejsc, które naprawdę zrobiło na mnie spore wrażenie są Pompeje. Dobrze zachowane ruiny miasta są niewątpliwie jednym z najbardziej niezwykłych zabytków architektonicznych Włoch. Katastrofa, która pogrzebała miasto wraz z tysiącami istnień ludzkich jednocześnie znakomicie zakonserwowała budynki i przedmioty co pozwala nam, współczesnemu pokoleniu, poznać wygląd rzymskiego miasta i życie jego mieszkańców.

Czytaj także: Blaski i cienie życia na południu Włoch według Jadwigi

Pompeje położone są na południe od Neapolu, w pobliżu linii brzegowej Zatoki Neapolitańskiej (teraz nieco bardziej oddalonej). Nad krajobrazem króluje wysoki stożek Wezuwiusza – jak się okazało: góra przeklęta dla mieszkańców miasta. Jego eksplozja w 79r n.e. zabiła praktycznie wszystkich pokrywając miasto 6-metrową pokrywą pyłów, odłamków skał i kawałkami zastygłej lawy.

Czytaj więcej>>

Neapol jest największym miastem południowych Włoch. Do lat 60-tych  XIXw. było trzecim miastem Europy  - wspaniałą stolicą rozległego Królestwa Obojga Sycylii rządzonego przez wpływową dynastię Burbonów.

Widok na Neapol z Wezuwiusza / foto: www.obserwatore.eu

Przez wieki miasto było kulturalną stolicą półwyspu, kolebką oświecenia i symbolem rozwoju technicznego – tutaj działały pierwsze drukarnie i wychodziły pierwsze gazety, powstał sławny teatr San Carlo (41 lat starszy od La Scali w Mediolanie!), już w 1839r. pojawiła się kolej, działało oświetlenie miasta, w mieście istniały ważne stocznie. Miasto był „żelaznym punktem” na trasie podróży po Europie młodej arystokracji okresu Oświecenia.

Czytaj także: Blaski i cienie życia na południu Włoch według Jadwigi

Po zjednoczeniu Włoch i upadku Królestwa Obojga Sycylii w 1861r. miasto przestało gościć dwór królewski, straciło funkcję administracyjne stolicy i zaczął się proces degradacji miasta (zresztą wraz z całym południem Włoch).

Czytaj więcej>>