Podróż samochodem do Włoch - Nasz Swiat
24
Śr, lipiec

Obserwatore.eu

Samochód jest moim faworytem wśród wszelkiego typu środków komunikacji. Jeśli nie mam swojego wypożyczam. To daje mi niezależność, możliwość docierania do każdego zakątka jaki sobie wymyślę i, przy okazji, zbija koszty noclegów. Pewnie dlatego w ciągu ostatnich dwóch lat nabiliśmy 140 000km naszym samochodem.

Koszty przejazdów

Paliwo

Rozbieżność pomiędzy ceną gazu i benzyny we Włoszech jest dużo większa niż w Polsce. Za benzynę płaci się chyba najdrożej w Europie: 1,6-1,9 euro/l,za ropę 1,5-1,7 w zależności od okresów i miejsca tankowania. Ostatnio ceny spadły (zobaczymy czy tylko chwilowo) i płaci się już od 1,45euro/l za benzynę i 1,35euro/l za ropę. Na autostradach cena benzyny podskakuje o około 20-30 centów. Za to cena gazu jest na poziomie mniej więcej ceny w Polsce. W zależności o okresów i miejsca za gaz płaci się od 0,6-0,9 euro/m3.  Jeśli jedziecie grupą i macie do wyboru samochód weźcie to pod uwagę. Również podczas wynajmu samochodu we Włoszech.

Jadąc z Polski samochodem na gaz jedynym słabszym ogniwem w podróży jest Austria – tu na trasie jest tylko jedna stacja (za Wiedniem jadąc z Polski). Gaz tankuje się samemu.

Podczas tankowania samochodu (oprócz gazu) zwykle macie do wyboru tankowanie z obsługą albo self service. Self jest tańszy o kilka centów. Trzeba podjechać pod dystrybutor oznaczony self, podejść do automatu, zapłacić (uwaga, ciągle jeszcze jest sporo automatów, które nie przyjmują nowych 10euro) i wybrać numer dystrybutora.

Zwróćcie uwagę, że we Włoszech jeśli powiecie „dieci” zatankują Wam nie dziesięć litrów ale za dziesięć euro. Na pytanie quanto wystarczy odpowiedzieć „fai/faccia (na południu fai/fate)  10,15….” albo po prostu pieno (pełno).

Jeśli jedziecie na gazie i poza autostradą pamiętajcie żeby zatankować przed zamknięciem stacji czyli ok 20:00. Nie ma całonocnych stacji benzynowych, a w nocy można zatankować tylko na selfie czyli bez możliwości dobicia gazu.

Autostrady

Koszt przejazdów autostradą jest największą zmorą i Włochów i każdego, który postanowił przemierzać ten kraj samochodem. Czytaj więcej>>