Wybrzeże Amalfitańskie – jeden z cudów świata - Nasz Swiat
04
So, grudzień

Obserwatore.eu

Wybrzeże Amalfitańskie to jedno z tych miejsc, do którego z przyjemnością się powraca. Zachwycający  krajobraz wysoko piętrzących się skalistych gór opadających w taflę Morza Tyrreńskiego nadaje miejscu szczególny charakter.


Costiera Amalfitana – mozaika budynków na opadających grzbietach gór

Do skał jakby przyklejone ciągną się miejscowości – zarówno w głąb skał jak i wzwyż dochodząc do szczytów gór. W mozaikę budynków o nieprawdopodobnych kształtach wymuszonych terenem wpisują się winnice, gaje oliwne i sady cytrynowe – wszak rejon słynie z aromatycznych cytryn (i nie mniej aromatycznego limoncello). Wzdłuż wybrzeża, to w podkłuciach skał, to na arkadach mostów, wije się cienka wstążka drogi łączącej Salerno na wschodzie i Sorrento i Sant’Agata na zachodzie.

Po jednej stronie – tej lądowej – jakby chciano zmieścić wszystko choć w miniaturowej formie skrzętnie wykorzystując każdy kawałek terenu. To przykuwająca uwagę mozaika barw, kształtów, odgłosów. Po drugiej, dla kontrastu, aż po horyzont rozciąga się wyrównana, rozległa tafla morza: spokój, miarowy szum, harmonia, myśli odległe…

Czytaj dalej>>