Katania żyje świętem swojej Patronki - Nasz Swiat
20
Śr, styczeń

Okiem Polki z Sycylii
3, 4 i 5 luty w Katanii - to dni głównych uroczystości poświęconych Patronce miasta, Świętej Agacie. Obchody te zostały uznane za jedną z trzech koronnych uroczystości katolickich na poziomie światowym ze względu na jej doniosłość i ilość gromadzonych się uczestników.
 
 
Św. Agata, ze znakomitego rodu dziewica męczennica, po odrzuceniu ręki namiestnika Sycylii Kwincjana skazana na tortury, zmarła w 251 r. na rozżarzonych węglach po obcięciu piersi.
 
Relikwie Św. Agaty przechowywane są w relikwiarzu w Katedrze. Jedną z bardzo cennych relikwii jest jej welon. 
 
4 luty, drugi dzień uroczystości, to dzień spotkania Świętej Patronki z mieszkańcami. Uroczystości rozpoczynają się Mszą Świętą o świcie zwaną Messa dell’Aurora. Po Mszy Św. trwa długa procesja (około 24 godziny) po ulicach miasta zwana giro esterno „po obrzeżach miasta”.
 

Jutro, 5 lutego po mszy popołudniowej będzie miała miejsce procesja głównymi ulicami: via Etnea, Via Sangiuliano itp., zwana giro interno "przez centrum miasta". Cała ceremonia kończy się 6 lutego rano.
 
 
 

 
Zdjęcia przedstawiają zgromadzonych uczestników na Mszy o świcie, 4 lutego, zwanej „Messa dell’Aurora” i  przygotowanie do procesji oraz 3 lutego – stragan ze słodyczami (niektórymi przygotowywanymi na miejscu).


 


Foto: Bożena Zofia Kachel oraz z prywatnego albumu Bożeny Zofii Kachel