Magazyn - Nasz Swiat
11
Cz, sierpień

Polacy i Włosi w Katanii uczcili pamięć Świętego Jana Pawła II, niedawno kanonizowanego Papieża, spotkaniem o charakterze historyczno-literackim pod hasłem „Człowiek, który przyszedł z daleka”. W programie spotkania znalazły się lektury utworów autorstwa ówczesnego Karola Wojtyły, pieśni w języku polskim i włoskim, refleksje, osobiste wspomnienia o Ojcu Świętym oraz słodki poczęstunek.  

1 czerwca 2014 roku w sali przy kościele parafialnym Św. Leona w Katanii odbyło się spotkanie o charakterzehistoryczno-literackim przygotowane z inicjatywy Stowarzyszenia Kulturalnego „Amici dell’Europa” i Bożeny Zofii Kachel (we własnej osobie) członka Stowarzyszenia Kulturalnego „Dagome” przy współpracy z Diakonem Giuseppe Cannizzo.

Po powitaniu zgromadzonych gości, wyrażeniu zadowolenia z pomysłu tego spotkania i skierowaniu podziękowania pod adresem Ewy Świderek, przedstawicielki Stowarzyszenia Kulturalnego „Amici dell’Europa” oraz innych osób biorących aktywny udział w przygotowaniach tej uroczystości, Pan Diakon wprowadził nas modlitwą w atmosferę spotkania.


W sali obok, przy stołach nakrytych wg polskiej tradycji, ozdobionych także mirtem, Ewa Świderek, witając wszystkich, przekazała specjalne pozdrowienia dla PrezesaStowarzyszenia Kulturalnego „Amici dell’Europa”, Kazimiery Wojnickiej, niemogącej uczestniczyć w spotkaniu. Po czym włoski historyk, dr Giuseppe Mazzaglia przybliżył postać Świętego Jana Pawła II, przedstawiając jego biografię na tle historycznym, łączącym nasze ojczyzny: Polskę i Włochy.

Mottem wypowiedzi dr Mazzagli stały się słowa Papieża z dnia 16 października 1978 roku, uroczystej inauguracji pontyfikatu: „Io vengo da un paese lontano, ma vicino per la tradizione religiosa e culturale che ci lega.” (Przybywam z dalekiego kraju, ale bliskiego pod względem tradycji religijnych i kulturalnych, które nas łączą.). Historyk zwrócił szczególną uwagę na teksty naszych hymnów państwowych i na datę 18 maja. W hymnie polskim śpiewamy: „Z ziemi włoskiej do Polski.”, a we włoskim „Il sangue Polacco” (Polska krew). Natomiast 18 maja (1920 r.) urodził się Święty Jan Paweł II i tego samego dnia, 24 lata później (1944 r.), miała miejsce Bitwa o Monte Cassino. Wspomniał on także, że na okres biskupstwa Karola Wojtyły przypadły obrady II Soboru Watykańskiego, w którychaktywnie uczestniczył i że w tym okresie odbył swoją pierwszą podróż na Sycylię w towarzystwieabp Antoniego Baraniaka. Biskup Wojtyła dotarł do Katanii, gdzie został przyjęty przez pana Ciancio. Chciał zobaczyć popiersie Św. Agaty, ale to nie było możliwe, gdyż Świętą Agatę można zobaczyć tylko 2 razy w roku: w lutym i w sierpniu. Wybrał się więc na Etnę,nawiedzając po drodze kościół Świętego Bernarda w Nicolosi.
 
 
Bożena Zofia Kachel
foto: Iwona Mikina

Erupcja Etny o średniej intensywności trwa już dwa miesiące. Jednak od rana, 21 marca 2014 roku, obserwuje się silny wybuch wulkanu.

Etna zaczęłaponownie wyrzucać pyły i gazy wulkaniczne, co widoczne jest na zdjęciach i filmiku.

Lotnisko Fontanarossa w Katanii pozostało otwarte.

Zdjęcia i filmik: Bożena Zofia Kachel; wykonane dnia 21 marca 2014 w godz. 08:00-14.30.

Bożena Zofia Kachel

26 stycznia 2014 we wczesnych godzinach popołudniowych Etna tak prezentowała się z tarasu w centrum Katanii. Jej aktywność trwa już trzeci dzień.


Wulkan Etna pozostaje nadal najbardziej aktywnym wulkanem Europy. Po niespełna miesięcznej przerwie trwa jego pierwsza w tym roku faza erupcyjna. Po nocnych silnych wybuchach od rana snuły się w powietrze i kierujące w stronę południowo-wschodnią dymy o średniej intensywności. Po godzinie 15-tej Etnaponownie wyrzucała pyły i gazy wulkaniczne, co widoczne jest na zdjęciach i filmiku.

 
 
Dzisiejszy wybuch nie zakłócił funkcjonowania lotniska Fontanarossa w Katanii.

 
 

 
Zdjęcia i filmik: Bożena Zofia Kachel; wykonane dnia 26 lutego 2014 w godz. 16:00-16.30.
 
 
 

Etna, najbardziej aktywny wulkan Europy, znowu dała znać o sobie.To pierwszy tak silny jej wybuch po 6 miesiącach .
 

Od wczoraj 25 października 2013 roku trwa nowa faza erupcyjna wulkanu Etna. Do silnego wybuchu doszło w nocy z 25 na 26 października 2013 roku. Na razie nie zanosi się na jego końcową fazę. Pogoda sprzyja dobrej obserwacji wulkanu ,od strony Katanii. Od godziny 5-tej nad ranem z tarasu IV piętra widoczny był taki wybuch Etny, jak widać na zdjęciach i filmikach.Wybuch ma charakter stromboliański.
 
Zdjęcia i filmiki: Bożena Zofia Kachel; wykonane dnia 26 października 2013 w godz. 5:30-08:30.

 
Bożena Zofia Kachel
 

Uroczysta ceremonia w auli Magna im. Santo Mazzarino Klasztoru Benedyktynów w obecności Prezydenta Republiki Włoskiej Giorgio Napolitano
 
W środę, 26 lutego 2014 roku w auli Magna Klasztoru Benedyktynów odbyła się uroczysta Inauguracja Roku Akademickiego 2013-2014 Uniwersytetu w Katanii, po raz 579 od założenia Siciliae Studium Generale, w obecności Prezydenta Republiki Giorgio Napolitano.
 
Wpływ na datę inauguracji, tak odległej od rozpoczęcia zajęć dydaktycznych, miała oficjalna wizyta Prezydenta Włoch w Katanii.
 
 
 
Uroczystość rozpoczęła się od przemówienia Jego Magnificencji Rektora Uniwersytetu w Katanii – prof. Giacomo Pignataro. Następną interwencją było wystąpienie przedstawiciela studentów Giovanniego Magniego. A wykład inauguracyjny wygłosił prof. Gaetano Tomaselli, dyrektor Departamentu Nauk Chemicznych.
 
 
 
 
"Nasz kraj, nasza Sycylia, nasze miasto stoją w obliczu poważnych wyzwań, które mają wpływ na przyszłość naszej młodzieży, to jest na naszą przyszłość. Przyszłość,którą należy tworzyć w oparciu o trzy podstawowe aspekty: stosowność, wynagrodzenie i wiedzę"- zaznaczył Rektor Uniwersytetu w Katanii inaugurując rok akademicki w budynku dawnego Klasztoru Benedyktynów.
Rektor dodał, że "rola i przyszłość Uniwersytetu są ściśle związane, teraz bardziej niż kiedykolwiek, z przyszłością młodego pokolenia, z projektem, a raczej, z przywróceniem możliwości dla młodych ludzi."  
 
"Kraj, który potrzebuje młodych, a nie daje miejsca młodzieży - podkreślił Pignataro – przedstawia jeszcze bardziej paradoksalny fakt, niż kiedy myśli się o sytuacji wielu biednych krajów lub o krajach rozwijających się, gdzie tendencja demograficzna jest dokładnie odwrotna od tej w naszym kraju. (…) Młodzież nie może być problemem. Młodzież jest źródłem dochodów dla naszej przyszłości."
 

"My sycylijska młodzież spakujemy walizkę tylko jeden raz i powrócimy na tą piękną ziemię, tylko na święta. Jeśli nie odwróci się ten trend, będziecie odpowiedzialni za utratę bardzo cennego, młodego, wykształconego i przygotowanego ludzkiego kapitału, bez którego nie może być przyszłości na Sycylii i we Włoszech."
 
 
 
Są to słowa skierowane do Prezydenta Republiki Włoskiej podczas uroczystości inauguracji roku akademickiego na Uniwersytecie przez przedstawiciela studentów Giovanniego Magniego.
 
Uroczystość zakończyła się wykładem inauguracyjnym prof. Gaetano Tomaselli, profesora chemii organicznej, zatytułowanym “Chemik: Architekt, który projektuje i buduje struktury molekularne”.
 

Bożena Zofia Kachel

 

 
 

Etna nie folguje. To już 4 erupcja w tym miesiącu. Warunki atmosferyczne sprzyjają obserwacji z centrum Katanii tej spektakularnej erupcji, nadal trwającej.

28 listopada 2013, od późnych godzin popołudniowych, rozpoczęła się erupcja Etny, 4 w tym miesiącu, o charakterze stromboliańskim. Intensywna jej aktywność nadal jest widoczna z centrum Katanii. Emisja lawy i pyłu wulkanicznego przypominają fajerwerki.

Erupcja Etny została poprzedzona wyraźnymi zmianami klimatycznymi. W ostatnich dniach bardzo się ochłodziło i wiał dosyć silny wiatr. Dziś było trochę cieplej i siła wiatru była o wiele mniejsza.

Zdjęcia i filmik: Bożena Zofia Kachel; wykonane dnia 28 listopada 2013 w godz. 21:00-21:30.

Bożena Zofia Kachel

 

Gdziekolwiek spędziliśmy ostatnie 3 miesiące, to przyznać trzeba, że lato 2013 dobiega końca. Mimo globalnego kryzysu ekonomicznego, na piaszczystych plażach świata, można było spotkać mnóstwo turystów. Dla wielu z nas to już jednak tylko wspomnienia.
Czas więc pomyśleć, jak i gdzie można spędzić jesienne weekendy.

 

W niektórych krajach we wrześniu i październiku organizowane są imprezy związane z grzybobraniem. Godne polecenia wydają mi się dwie tego typu imprezy, w których sama chętnie biorę udział.
Pierwsza to „Wielkie Grzybobranie” w Polsce w województwie mazowieckim w Gminie Długosiodło. W tym roku, 15 września, odbędzie się już XII edycja tej imprezy, zachęcająca interesującym program. Jego corocznym kulminacyjnym punktem jest udział w konkursie zbierania grzybów, z wyłonieniem króla i królowej, znalazców największego grzyba.
 
 
Oto kilka zdjęć z ubiegłorocznego XI „Wielkiego Grzybobrania” w Długosiodle.  
 
 
Foto: Bożena Zofia Kachel
 
Druga impreza, na którą warto się wybrać to „Ottobrata” we Włoszech na Sycylii, w mieście Zafferana u podnóża Etny. Jest ona jednym ze zgromadzeń jesiennych w prowincji Katanii. W latach 80-tych ubiegłego stulecia była to po prostu wystawa lokalnych produktów. Z biegiem czasu rozrosła się do rozmiarów masowej imprezy przyciągającej gości z różnych stron świata.

 

 
„Ottobrata” odbywa się w każdą niedzielę października i w odróżnieniu od polskiego „Wielkiego Grzybobrania” oferuje różnego rodzaju smakowite potrawy przygotowywane na bazie świeżych grzybów.


Oto zdjęcie „Ottobraty Zafferanese 2012”