Projekcja filmu "Trędowata" w Katanii - Nasz Swiat
11
Cz, sierpień

Okiem Polki z Sycylii
Kolejna, w ostatnich latach, wspólna inicjatywa Stowarzyszeń Kulutralnych w Katanii: „Dagome” i „Amici dell’Europa”. Tym razem dotycżąca Dnia Kobiet.

W ramach bieżącej działalności Stowarzyszeń 7 marca 2015 roku odbyła się w Oratorio S. Filippo Neri w Katanii projekcja filmu Jerzego Hoffmana “Trędowata” zrealizowanego w 1976 roku na podstawie powieści Heleny Mniszkówny wydanej w 1909 roku. Film przedstawia różnicę klas społecznych na przykładzie historii miłości guwernantki i ordynata z zamiarem zawarcia związku małżeńskiego, co uważano za skandal w ówczesnych latach.

 Foto: z prywatnego albumu Bożeny Zofii Kachel
 
Projekcję poprzedzono kilkuminutowym zebraniem informacyjnym. Przekazano informację o ustanowieniu przez Sejm RP roku 2015 Rokiem Świętego Jana Pawła II, cytując przy okazji jego słowa z „Listu do kobiet” ogłoszonego 10 lipca 1995 roku: „Dziękujemy ci, kobieto, za to, że jesteś kobietą!” oraz „Z pewnością pozostaje wciąż jeszcze wiele do zrobienia, aby kobieta i matka nie była dyskryminowana.”


Po czym Bożena Zofia Kachel, przedstawicielka stowarzyszenia „Dagome” przybliżyła historię ustanowienia obchodów Międzynarodowego Dnia Kobiet, a Ewa Świderek, przedstawicielka „Amici dell’Europa podsumowała ją po włosku.

Smutne zakończenie melodramatu osłodziły delicje przygotowane własnoręcznie przez Panie Polki. Podczas degustacji popłynęły też komentarze na temat filmu, m.in.: „To piękny film.”; „Obejrzałam go po raz 40-ty i z przyjemnością polecam go innym.” Dwie sceny jednak zaakcentowano najbardziej. Pierwszą, kiedy ordynat Waldemar Michorowski rozpoczynając bal poprosił do tańca Stefcię Rudecką, guwernantkę a nie córkę hrabiego Barskiegeo, Melanię. Drugą, podczas tańca na pierwszym wspólnym balu narzeczonych (Steffci i Waldemara), gdy Stefcia została zamknięta w kręgu utworzonym przez arystokratów i nazywana „trędowatą”. Obydwie te sceny poruszyły wszystkich widzów i wywarły na nich ogromne wrażenie.