Wystawa fotograficzna „La miniera di sale di Wieliczka” (Kopalnia soli „Wieliczka”) - Nasz Swiat
20
Śr, styczeń

Okiem Polki z Sycylii

W Katanii dobiegła końcawystawa fotograficzna „La miniera di sale di Wieliczka” zrealizowana przez Kopalnię soli „WIELICZKA” przy współudziale Konsulatu Generalnego Rzeczypospolitej Polskiej w Mediolanie i fotografów: Marka Gardulskiego, Rafała Stachurskiego. 

 
Nr 1: Fot. Marek Drożdż,
Wystawa fotograficzna „La miniera di sale di Wieliczka” w Katanii – inauguracja
 

 
 
Nr 2: Fot. Bożena Zofia Kachel,
Wystawa fotograficzna „La miniera di sale di Wieliczka” w Katanii
 
 
Wydarzenie zostało zorganizowane przez Bożenę Zofię Kachel (we własnej osobie) ze Stowarzyszenia Kulturalnego "Dagome" we współpracy z Wydziałem Konsularnym Ambasady RP w Rzymie i Uniwersytetem w Katanii - Wydziałem Nauk Humanistycznych.

 
Nr 3: Fot. Marek Drożdż,
Wystawa fotograficzna „La miniera di sale di Wieliczka” w Katanii – inauguracja
 
 
Nr 4: Fot. Bożena Zofia Kachel,
Wystawa fotograficzna „La miniera di sale di Wieliczka” w Katanii

 
 

Od 20 do 29 listopada 2014 r. można było oglądać wystawę w “Cucine” (dawnym klasztorze benedyktynów) obecnie budynku uniwersyteckim przy Piazza Dante. Obok “Cucine” w Aula Magna S. Mazzarino miała miejsce inauguracja wydarzenia.

 
 
 
Nr 5: Fot. Marek Drożdż,
Wystawa fotograficzna „La miniera di sale di Wieliczka” w Katanii – inauguracja
 
 
W inauguracji uczestniczyli: Pan prof. Giancarlo Magnano San Lio, Dziekan Wydziału Nauk Humanistycznych; Pan Pietro Militello, prof. Archeologii; Pan Francesco Coniglione, prof. historii filozofii, członek Stowarzyszenia Kulturalnego „Dagome” w Katanii; Pani Bożena Zofia Kachel, członek Stowarzyszenia Kulturalnego „Dagome” w Katanii oraz zgromadzeni goście.
 
 
Nr 7: Fot. Giusanna Di Stefano
Wystawa fotograficzna „La miniera di sale di Wieliczka” w Katanii - inauguracja, od lewej - P. Militello, B. Kachel, G. Magnano San Lio, F. Coniglione

Nr 8: Fot. Bożena Zofia Kachel,
Wystawa fotograficzna „La miniera di sale di Wieliczka” w Katanii – zwiedzanie przez młodzież licealną
 
Tematem wystawy byłoprzedstawienie historii kopalnisoli „WIELICZKA”, obiektu wpisanego na listę światowego dziedzictwa UNESCO, na przykładzie przedstawionych nazdjęciach najważniejszych komórpołożonych na głębokościach od 64 do 135 metrów (poziomy I-III), z dziełami sztuki górników-rzeźbiarzy, tworzących podziemną Trasę Turystyczną.


 
Nr 9: Fot. Bożena Zofia Kachel,
Wystawa fotograficzna „La miniera di sale di Wieliczka” w Katanii, Nunzio Lo Verde
 
 
Nr 10: Fot. Bożena Zofia Kachel,
Wystawa fotograficzna „La miniera di sale di Wieliczka” w Katanii, Giovanni Miraglia (Funzionario Bibliotecario - Ministero Beni Culturali)

Wystawa cieszyła się dużym zainteresowaniem, wśród Włochów, Polaków oraz turystów przebywających czasowo w Katanii, m.in.: z Hiszpanii, z Węgier, z Japonii, z Niemiec, z Sri Lanki i z Holandii.
 


Nr 11: Fot. Bożena Zofia Kachel,
Wystawa fotograficzna „La miniera di sale di Wieliczka” w Katanii
 
 

Licznie przybyli obejrzeć wystawę członkowie Stowarzyszenia Amici dell’Europa, za co szczególnie pragnę podziękować pani Ewie Świderek za telefoniczne zapraszanie przyjaciół i znajomych.
 
 
Nr 12: Fot. Marek Drożdż,
Wystawa fotograficzna „La miniera di sale di Wieliczka” w Katanii – inauguracja


Zwiedzajacy wpisywali się do księgi pamięci. Większość podpisów i wyrażonych myśli jest nieczytelna, ale 26.11.2014 r. pani Anna Maria Stecewicz wpisała się czytelnie: „Wspaniałe zdjęcia niepowtarzalnego miejsca! Zwiedzanie takiej wystawy to czysta przyjemność.”

 
 
 
 
Nr 13: Fot. Z prywatnego zbioru Bożeny Zofii Kachel wykonane z użyciem samowyzwalacza
Wystawa fotograficzna „La miniera di sale di Wieliczka” w Katanii, od lewj – Bożena Zofia Kachel, Anna Maria Stecewicz


Zaś pani Zofia Tarasiewicz napisała tak: „Jak dobrze zobaczyć cząstkę ojczyzny daleko od domu. Piękna wystawa. Wieliczka żyje i jest powodem wzruszeń. Dziękuję. Catania, 29.11.2014 r.”
 
 
 

Nr 14: Fot. Bożena Zofia Kachel,Wystawa fotograficzna „La miniera di sale di Wieliczka” w Katanii, Zofia Tarasiewicz
 

Bożena Zofia Kachel