Lekarz ginekolog odpowiada na pytania czytelniczek - Nasz Swiat
11
Cz, sierpień

Ekspert odpowiada

1. Mam pytanie. Chciałabym zajść w ciąże, ale nie wiem dokładnie, kiedy są najbardziej odpowiednie dni na poczęcie. Wiem, że trzy dni przed i po okresie są dniami niepłodnymi. Jak jest z następnymi dniami?

U kobiet posiadających regularne miesiączki (pojawiające się co 28-30 dni) okres płodny ogranicza się do dwóch dni przed i po jajeczkowaniu. Wynika to z przeżywalności komórek jajeczkowych przez 48 godzin po ich uwolnieniu z pękającego pęcherzyka, zaś plemników przez 72 godziny od stosunku.
Tak więc, aby zajść w ciążę najlepszy jest okres miedzy 11 a 15 dniem cyklu. Dni płodne charakteryzują się zwiększaną wilgotnością pochwy i obecnością śluzowatych upławów. Dodatkową pomocą są ogólnie dostępne systemy biochemiczne pozwalające ustali czas jajeczkowania na podstawie wysokości hormonu luteinizujacego w moczu.

2. Witam.  Kilka tygodni temu zauważyłam grudkę na wargach sromowych, przypominającą żylaka. Nie jestem w ciąży, nigdy nie byłam, z partnerem współżyję od kilku miesięcy. Czytałam, że w czasie ciąży to normalne, ale u mnie? Mam sporą nadwagę - przy 170 cm ważę 110 kg. Czy to może być przyczyna? Jak leczyć żylaki w takim miejscu? Dodam, że grudka nie sprawia mi bólu.

Taka grudka na wargach sromowych to nie koniecznie żylak. Sadzę, iż powinna zwrócić się Pani do ginekologa, by wykluczyć inne zmiany chorobowe takie jak endometrioza lub czerniak sromu, które oczywiście wymagają innego leczenia. W diagnozie różnicowej pomocnym badaniem jest kolposkopia.

3. Kiedy mogło dojść do zapłodnienia? Około 1.02  miałam skąpe krwawienie, pomimo brania tabletek antykoncepcyjnych (utrzymywało się około 3 dni, najprawdopodobniej zapomniałam o jednej). Tabletki brałam dalej pomimo krwawienia. Współżycie miało miejsce 6.04.i kilka razy we wcześniejszych dniach. Odstawiłam pigułki na dobre około 7.04 i więcej ich nie brałam. Kolejna data, kiedy mogło dojść do zapłodnienia toi 16-20.04.
Około 5 maja zrobiłam test ciążowy - wyszedł pozytywny. Wcześniejsze dwa, zrobione w odstępach tygodniowych były negatywne. Ginekologa odwiedziłam również 5 lub 6 maja i ciąża na usg nie była widoczna. Jednak test z krwi wykazał jej obecność. Pęcherzyk na usg było widać tydzień później 12.05 (taką datę stwierdzenia ciąży mam wpisaną w książeczce i obok widnieje adnotacja, że ciążę stwierdzono w 5 tygodniu). Usg pokazuje ciągle ten sam wiek ciąży.

Wiek ciążowy określa się na podstawie wielkości zarodka. Biorąc pod uwagę, ze jajeczkowanie zależnie od miesiąca wykazuje pewną zmienność, a czas braku miesiączki liczy się od pierwszego dnia ostatniego okresu, może zdarzyć się, że w przypadku opóźnionego jajeczkowania ciąża jest o kilka dni „młodsza”. W przeciwnym razie (wczesne jajeczkowanie) wiek ciążowy może zostać oceniony na bardziej zaawansowany.

4. Miałam okres 6 lipca trwał on 4 dni następnie miałam 31 lipca i również przez 4 dni. 7 sierpnia kochałam się ze swoim chłopakiem bez zabezpieczenia i on doszedł we mnie. Czy jest możliwość, że zaszłam w ciąże?

7 sierpnia był zaledwie ósmym dniem cyklu, a biorąc pod uwagę częstotliwość Pani miesiączek, jajeczkowanie powinno nastąpić nieco później. Myślę, ze może być Pani spokojna, ale w razie opóźnienia wystąpienia następnego okresu należy wykonać test ciążowy. Dzisiaj istnieją liczne środki antykoncepcyjne, a więc na pewno ginekolog zdoła wybrać dla Pani najodpowiedniejszy.

5. Moja koleżanka ma 18 lat. Ma problem związany prawdopodobnie z macicą. Nic jej nie dolega, nie skarży się na żadne mocne bóle, tylko że czasami odczuwa kłucie z lewej strony i dość często oddaje mocz w małych ilościach. Jej obawy pojawiły się, kiedy wkładając palec do pochwy poczuła mniej miejsca i jakby „coś” tam było. Nie wiem co mam jej doradzić, trochę się o nią martwię, bo nie chce skorzystać z żadnej fachowej porady. Co to może być?

Częste oddawanie moczu w małych ilościach, szczególnie wtedy kiedy jest to połączone z bólem sugeruje zapalenie pęcherza moczowego. Badaniem diagnostycznym przy takim podejrzeniu jest posiew moczu wraz a antybiogramem. Co do zmian w obrębie pochwy.... Dość częstym powodem taki odczuć jest zapalenie gruczołu Bartolini, rzadziej  zdarzają się wrodzone torbiele pochwy. Badaniem pozwalającym wykluczyć problemy z macicą jest USG. Uważam, ze Pani koleżanka powinna jednak zdecydować się na wizytę ginekologiczną.

6. Mam pewien problem: od pół roku stosuję tabletki antykoncepcyjne (Harmonet) i w trzecim dniu po odstawieniu występowało krwawienie. Zawsze współżyłam z zabezpieczeniem. Problem mój polega na tym , że ostatnią tabletkę Harmonetu wzięłam we wtorek (13.07) i następne opakowanie tabletek (tzn. wziąć pierwszą tabletkę) powinnam w środę (21.07). Stosunek (bez zabezpieczenia niestety) odbył się 20.07, ponad to (po poradzie u ginekologa) zaczęłam nowe opakowanie tabletek (tym razem cilestu) - tak jak p. ginekolog kazała - w 5 dniu miesiączki, czyli w poniedziałek (19.07), czy duże są szanse, że mogę być w ciąży? Bardzo dziękuję z góry za odpowiedź.

Zwykle nowy środek antykoncepcyjny zaczyna się od pierwszego dnia cyklu.  Jeśli następne pigułki zostały przyjęte poprawnie możliwość zajścia w ciąże jest naprawdę nieznaczna.

7. Mam 36 lat. Kilka dni temu zostałam poddana zabiegowi łyżeczkowania macicy ze względu na obumarłą ciążę. Proszę o informację czy niewłaściwy rozwój ciąży związany jest ze złym połączeniem chromosomów (czyli czy już w momencie zapłodnienia wiadomo, że ta ciąża nie przetrwa) czy mogło mieć na to wpływ np. przyjmowanie citroseptu, który zaczęłam pić gdy byłam już w ciąży od około 1,5 tygodnia,  ale niestety nie wiedziałam o tym. Nadmieniam, iż jest to moja druga ciąża -pierwsza przebiegała właściwie i zakończyła się porodem.

Poronienie to patologia ciąży, która dotyczy, zależnie od wieku kobiety, około 20-30% poczęć. Niestety pomimo postępów, które czyni medycyna nie zawsze można ustalić przyczyny poronienia. Często wynikają one z zaburzeń krzepliwości krwi, obecności przeciwciał ograniczających wszczepianie się zarodka lub nieprawidłowej pracy innych gruczołów (przysadka, tarczyca, itp.). Według statystyk najczęstszym powodem utraty ciąży są zmiany genetyczne zarodka, które pojawiają się już w momencie zapłodnienia. Z tego powodu  często zaleca się wykonanie badania cytogenetycznego materiału aborcyjnego po wyłyżeczkowaniu macicy.

na pytania odpowiedziała
Katarzyna Litwicka

lekarz ginekolg