Poradniki - Nasz Swiat
21
So, październik

1. Mam pytanie. Chciałabym zajść w ciąże, ale nie wiem dokładnie, kiedy są najbardziej odpowiednie dni na poczęcie. Wiem, że trzy dni przed i po okresie są dniami niepłodnymi. Jak jest z następnymi dniami?

U kobiet posiadających regularne miesiączki (pojawiające się co 28-30 dni) okres płodny ogranicza się do dwóch dni przed i po jajeczkowaniu. Wynika to z przeżywalności komórek jajeczkowych przez 48 godzin po ich uwolnieniu z pękającego pęcherzyka, zaś plemników przez 72 godziny od stosunku.
Tak więc, aby zajść w ciążę najlepszy jest okres miedzy 11 a 15 dniem cyklu. Dni płodne charakteryzują się zwiększaną wilgotnością pochwy i obecnością śluzowatych upławów. Dodatkową pomocą są ogólnie dostępne systemy biochemiczne pozwalające ustali czas jajeczkowania na podstawie wysokości hormonu luteinizujacego w moczu.

2. Witam.  Kilka tygodni temu zauważyłam grudkę na wargach sromowych, przypominającą żylaka. Nie jestem w ciąży, nigdy nie byłam, z partnerem współżyję od kilku miesięcy. Czytałam, że w czasie ciąży to normalne, ale u mnie? Mam sporą nadwagę - przy 170 cm ważę 110 kg. Czy to może być przyczyna? Jak leczyć żylaki w takim miejscu? Dodam, że grudka nie sprawia mi bólu.

Taka grudka na wargach sromowych to nie koniecznie żylak. Sadzę, iż powinna zwrócić się Pani do ginekologa, by wykluczyć inne zmiany chorobowe takie jak endometrioza lub czerniak sromu, które oczywiście wymagają innego leczenia. W diagnozie różnicowej pomocnym badaniem jest kolposkopia.

Przez trzy miesiące chodziłam z Włochem. Rozstaliśmy się, bo ze względu na różnicę charakterów i niewiele wspólnych zainteresowań związek nie miał przyszłości. To była wspólna decyzja – tak mi się bynajmniej wydawało. Uznałam znajomość za zakończoną, tym bardziej że przez ponad rok nie mieliśmy żadnego kontaktu. Około miesiąca temu poprzez portal społecznościowy mój były chłopak „przypomniał” sobie o mnie. Żąda, abym do niego wróciła, wysyła mi obraźliwe e-maile i wypisuje brzydkie rzeczy o mnie w internecie. Grozi, że to dopiero początek „inferno” jakie zamierza mi zgotować, jeśli nie zgodzę się z nim znowu spotykać. Proszę o radę i pomoc jak się od niego uwolnić.

Zdesperowana

Szanowna Pani,

Stalking, czyli systematyczne naruszanie wolności osobistej i prywatności drugiej osoby, poprzez np. natrętne telefonowanie, wysyłanie sms-ów, listów i e-maili, groźby, zachowania agresywne, śledzenie, nękanie, obserwowanie i szkodzenie jest PRZESTĘPSTWEM.

Powinna Pani jak najszybciej złożyć zawiadomienie o tym, że jest Pani nękana w najbliższym komisariacie policji lub karabinierów.

Ponadto wsparcie prawne i  psychologiczne otrzyma Pni pod numerem telefonu 1522.  1522 to bezpłatna  infolinia, czynna 24 godziny na dobę przez 365 dni w roku oferująca pomoc wszystkim kobietom, które doświadczyły przemocy, zastraszania, poniżania i które boją się o swoje bezpieczeństwo.

Więcej na temat tego telefonu zaufania przeczyta Pani tutaj: www.antiviolenzadonna.it.

Redakcja

Przez ponad pół roku przebywałam w Polsce i nie wiedziałam o ponownym wprowadzeniu podatku od nieruchomości we Włoszech. Wróciłam do Italii kilka dni temu, ale nie znalazłam w skrzynce żadnego listu z informacją ile wynosi IMU w przypadku mojej nieruchomości. Proszę o pomoc w tej sprawie.

18 czerwca minął termin zapłaty pierwszej raty podatku IMU (wł. imposta municipale sugli immobili) od tzw. pierwszego domu (wł. prima casa). Drugą ratę trzeba będzie zapłacić we wrześniu, a trzecią i ostatnią w grudniu.

Właściciele nieruchomości, którzy do tej pory nie uiścili opłaty za pierwszą ratę, powinni tego dokonać w jak najszybszym terminie, ponieważ  narażoni są na dodatkowe kary pieniężne.
Nie radzimy także czekać na dostarczenie listu z informacją o należnej kwocie, ponieważ nadejdzie on z pewnością z opóźnieniem, co wiązać się będzie z kolejnymi, dodatkowymi kosztami.

W celu wyliczenia należnego podatku IMU można skorzystać z pomocy księgowego lub dostępnjych on-line gotowych programów.

Jeżeli chodzi o tzw. pierwszy dom (który w większości przypadków właścicieli jest też jedyną ich nieruchomością) podatek wyniesie 0,4% tzw. dochodu katastralnego „rendita catastale”, którego wartość powinna zostać zawarta w akcie kupna-sprzedaży nieruchomości, podniesionego o 5% i pomnożonego przez 160.

Dzieląc wynik podanego powyżej wyliczenia  przez trzy otrzymujemy wysokość dwóch pierwszych rat. Do trzeciej raty będzie trzeba dodać ewentualny wzrost IMU (maksymalnie 0,6%) zatwierdzony przez poszczególne gminy.

Ulgi!
Przewidziano ulgę podatkową dla wszystkich właścicieli, w wysokości 200 euro, a w przypadku posiadania dzieci pozostających na utrzymaniu które nie ukończyły 26 roku życia dodatkowo można odliczyć 50 euro za każde dziecko.

Z ulgi podatkowej każda rodzina może skorzystać jednorazowo, nawet w przypadku, kiedy mieszkają w oddzielnych domach. Oznacza to, że jeśli każde z małżonków posiada mieszkanie, to tylko jedno z nich będzie uznane jako „prima casa” i tylko raz dana rodzina będzie mogła skorzystać z ulgi.

redakcja

Pracuję legalnie we Włoszech od kilkunastu lat. Za kilka tygodni przyjdzie na świat moje pierwsze dziecko i w związku z tym chciałabym się dowiedzieć czy będzie miało prawo do opieki zdrowotnej we Włoszech i jeżeli tak w jaki sposób mogę wybrać dla niego pediatrę?

Opieka zdrowotna dla dzieci nowonarodzonych jest we Włoszech zagwarantowana przez prawo, niezależnie czy rodzice dziecka przebywają tu legalnie, czy też nie.

W przypadku dzieci, których rodzice przebywają w Italii legalnie, należy obowiązkowo zapisać dziecko do ASL w miejscu zamieszkania. Aby tego dokonać należy przedłożyć akt urodzenia dziecka, zaświadczenie o zameldowaniu lub jego samozaświadczenie oraz zaświadczenie o wpisaniu do rejestru osób zameldowanych rodziców.

Rejestracja jest bezpłatna, a książeczkę zdrowia, czyli testera sanitaria zostanie przesłana w późniejszym terminie na adres zamieszkania rodziców. Ważność książeczki uzależniona jest od ważności pozwolenia na pobyt rodziców.

W ASL będziesz mogła wybrać z listy lekarzy dostępnej w ASL pediatrę, który przyjmuje w twojej gminie, dzielnicy.
Dla dzieci w wieku od 0 do 6 lat należy wybrać pediatrę, natomiast dla niepełnoletnich od 6 do 14 lat można zapisać do lekarza rodzinnego lub pozostawić je u tego samego pediatry.

Pediatra w swoim gabinecie wykonuje bezpłatnie wszystkie badania diagnostyczne, terapeutyczne oraz kontroluje rozwój zarówno fizyczny jak i psychiczny dziecka.

Pracuję jako colf w niepełnym wymiarze czasu pracy,czy przysługuje mi 26 dni pełnopłatnego urlopu w roku?

Opiekunki i pomoce domowe mają prawo do urlopu, z tymże okres urlopowy musi odpowiadać potrzebom pracownika. Cudzoziemcy pracujący jako pomoce domowe i opiekunowie, jeśli nie wykorzystują urlopu w ciągu roku, pod warunkiem uzyskania zgody pracodawcy, mogą „zbierać” dni urlopowe przez 2 lata, aby uzyskać dłuższy wypoczynek w momencie, kiedy zdecydują się na wakacje w kraju pochodzenia.

Minimum 8 dni urlopu przysługuje osobom pracującym „na godziny”. 15 dni urlopu, jeśli pracowały do 5 lat, 20 dla osób, które pracują ponad 5 lat. 26 dni urlopu przysługuje pomocom domowym i opiekunkom zatrudnionym na cały etat lub mieszkającym z pracodawcą.

Jeżeli pracownik zatrudniony jest od mniej niż roku, za każdy przepracowany miesiąc przysługuje mu 2,16 dnia urlopu.

Stranieri in Italia

Kilka dni temu umówiłem się ze sprzedawcą na zakup wybranego przeze mnie towaru. Osoba sprzedająca poprosiła mnie jednak o uiszczenie opłaty za towar przed jego dostarczeniem, doładowując jego kartę kredytową. Poza tym sprzedawca zostawił mi jako kontakt z nim jedynie numer telefonu komórkowego. Czy mogę mu zaufać?

Opisany przypadek jest statystycznie najczęściej stosowaną metodą wśród oszustów w e-biznesie. Klient pod żadnym pozorem nie powinien wierzyć w ten “specyficzny” rodzaj zapłaty. W przypadku zakupu przez internet należy najpierw ustalić sposób zapłaty za zaliczeniem lub przelewem bankowym. W ten sposób zostanie “ślad” dokonanej transakcji.
Jeżeli chodzi o dane kontaktowe, klient powinien wymagać od osoby sprzedającej więcej niż jednego numeru telefonu, najlepiej jeżeli będzie to numer telefonii stacjonarnej.

(www.commissariatodips.it) am

Do tej pory mieszkałem zawsze z kolegą. Ale po kilku latach w wynajętym pokoju, postanowiłem poszukać całego mieszkania do wynajmu. W umowie o najem, właściciel mieszkania umieścił dodatkowe opłaty dodatkowe. Chciałbym dowiedzieć się o co chodzi? Czy tego typu opłaty musi uiszczać najemca?
Robert, e-mail


Umowa najmu lokalu mieszkalnego regulowana jest przez kodeks cywilny oraz ustawę nr 392 z 1978 roku.
Należy pamiętać, że dzięki umowie o najem, obie strony umożliwiają jednej osobie (właścicielowi) dzierżawę nieruchomości drugiej osobie (najemcy) na określony okres czasu, który zazwyczaj wynosi 8 lat (tzw. Umowa 4+4). W niektórych przypadkach i z powodów potrzeb obu stron, umowa może zostać spisana na krótszy czas.

Dodatkowe opłaty
Oprócz opłaty za czynsz (wynajem) , prawo włoskie przewiduje, że najemca musi opłacać także szereg dodatkowych opłat. Mowa tu o tzw. dodatkowych opłatach (oneri accessori) wymienionych w art. 9 ustawy nr 392 del 1978. Ww. artykuł przewiduje, że oprócz czynszu, na najemcy spoczywają opłaty związane ze sprzątaniem klatki schodowej i ewentualnie podwórka, obsługę i konserwację windy, zaopatrzenie w wodę, oświetlenie, ogrzewanie, wywóz szamba i innych świadczonych usług (condominio).
Jeżeli w budynku zatrudniony jest także portier , najemca zobowiązany jest pokrywać koszty za niego w 90%, o ile w umowie najmu nie zostało zapisane inaczej.

Podsumowując, najemca zobowiązany jest do opłaty tzw. dodatkowych usług, z których sam korzysta.

Jeżeli rachunki za gaz, energię elektryczną i inne usługi dodatkowe nie są przysyłane na adres najemcy, właściciel ma obowiązek przedstawienia ich lokatorowi przed poproszeniem go o zapłatę.  Opłaty te muszą zostać uiszczone w przeciągu 2 miesięcy od dnia, kiedy właściciel lokalu zwrócił się do najemcy z prośbą o ich uiszczenie. Jeżeli lokator nie zapłaci rachunków, a ich suma przekroczy dwumiesięczny czynsz, może to spowodować rozwiązanie umowy i wszczęcie procedury eksmisji przez wynajmującego przeciwko najemcy.
Oczywiście istnieje możliwość, że obie strony ustalą inne zasady zapłaty dodatkowych opłat. Jednak nie są one nieograniczone. Warto podkreślić, że art. 79 ww. ustawy zabrania tego typu porozumień, pomimo, że zostaną one wpisane do umowy o najem, które nadmiernie obciążą najemcę.

Wydatki na administratora
Jeżeli nieruchomość wynajmowana jest w budynku, wydatki związane z opłatą administratora ponosi właściciel mieszkania. Obie strony mogą jednak postanowić inaczej, mogą np. podzielić opłatę.

Avv. Andrea De Rossi