Wynajmuję mieszkanie, czy muszę płacić podatek TASI? - Nasz Swiat
04
Cz, czerwiec

Ekspert odpowiada

Mieszkam w apartamencie, który wynajmuję od kilku lat. Właściciel mieszkania poinformował mnie wczoraj, że muszę płacić część nowego podatku płaconego przez wszystkich właścicieli nieruchomości i najemców TASI, którego wpływy przeznaczane będą na opłacenie usług komunalnych. Czy to prawda?

Zgodnie z art. 1, pkt. 684 ustawy o Stabilności 2014, TASI opłacana jest zarówno przez właściciela mieszkania, jak i najemcę w przypadku, gdy umowa o wynajem została podpisana na minimum 6 miesięcy.

Lokator ma obowiązek opłacenia podatku TASI także w przypadku, gdy właściciel nieruchomości żyje w tym samym mieszkaniu (w przypadku, gdy wynajmuje jeden pokój). Obowiązek płacenia części TASI należy także do osób, które zamieszkują nieruchomość na zasadzie np. bezpłatnego użytkowania (comodato d'uso gratuito).
 

Wysokość części podatku, którą musi opłacić lokator uzależniona jest od gminy, w której znajduje się nieruchomość i waha się od 10 do 30% całkowitej należności. Natomiast właściciel płaci różnicę, czyli od 70 do 80%. Aby dowiedzieć się, ile procent całości podatku musi opłacić lokator, należy dowiedzieć się czy gmina ustaliła wysokość podatku TASI. Jeżeli ww. stawki nie zostały uchwalone, lokator w roku bieżącym będzie musiał zapłacić 10% wartości.
 

Należy pamiętać, że ani najemca, ani właściciel nie są odpowiedzialni za brak opłaty podatku jednej ze stron (jeżeli najemca nie opłaci swojej części podatku, właściciel nie ponosi w związku z tym żadnych odpowiedzialności). Sprawa wygląda inaczej jeżeli nieruchomość należy do więcej niż jednego właściciela lub w mieszkaniu żyje więcej niż jeden lokator. W tym przypadku wszyscy są odpowiedzialni za opłacenie TASI (art. 1, pkt. 671 ustawy o Stabilności 2014).

Płatności można dokonać na formularzu F24 lub druczku dostępnym w Urzędach Pocztowych. Jeżeli chodzi o wysokość podatku, można zlecić jej obliczenie w CAF lub skorzystać z kalkulatora online dostępnego na stronie internetowej Gminy, w której znajduje się nieruchomość.
Najbliższy termin zapłaty upływa 16 października (pierwszej raty lub całości). Kolejny termin upływa 16 grudnia (drugiej raty lub całości).
D.ssa Maria Elena Arguello
Tłum. Anna Malczewska