Cassetto fiscale – powinieneś je mieć jeśli pracujesz we Włoszech - Nasz Swiat
28
So, maj

Poradniki

Skrzynka skarbowa (cassetto fiscale) to niezwykle wygodna usługa włoskiego urzędu skarbowego (Agenzia delle Entrate), która umożliwia dostęp przez internet do wszystkich własnych dokumentów fiskalnych.

Najprościej rzecz ujmując jest to archiwum on line, w którym znajdują się m.in. wszystkie nasze roczne deklaracje podatkowe, informacje na temat ulg podatkowych, z których korzystaliśmy, zwrotach podatku jakie otrzymaliśmy oraz treść korespondencji wysyłanej nam przez urząd.

Ponadto w sekcji dane osobowe (dati anagrafici) możemy sprawdzić czy są one aktualne i prawidłowe (dane adresowe, ale też informacje o osobach, które posiadamy na utrzymaniu).

Istnieje możliwość pobrania kopii wszystkich  dokumentów przez internet. Jeśli więc staracie się o kredyt lub pożyczkę lub na potrzeby innej praktyki  pilnie potrzebujecie deklarację podatkową wystarczy jeden klik, aby ją ściągnąć.

Co trzeba zrobić, żeby otrzymać dostęp do skrzynki skarbowej?
Aby otrzymać dostęp do skrzynki skarbowej należy złożyć osobiście, telefonicznie lub przez internet wniosek o nadanie PIN-u do korzystania z telematycznych usług urzędu skarbowego.

Pierwsze 4 cyfry PIN-u zostają podane w momencie złożenia podania.  Ze względu na kwestie bezpieczeństwa i ochronę danych  kolejne 6 cyfr, potrzebnych do zalogowania się do skrzynki skarbowej zostaje przesłanych przez Agenzia delle Entrate pocztą w ciągu 15 dni od daty otrzymania pierwszych 4 cyfr.  W liście, otrzymanym do domu oprócz brakujących 6 cyfr znajdziemy też hasło umożliwiające pierwsze logowanie.

Składanie wniosku osobiście
Po wypełnieniu formularza dostępnego na stronie internetowej Agenzia delle Entrate: link możemy złożyć go w jakimkolwiek oddziale urzędu skarbowego we Włoszech. Do podania należy załączyć kserokopię ważnego dokumentu tożsamości i codice fiscale.

Telefonicznie
Za pośrednictwem automatycznego numeru rejestracji dostępnego pod numerem telefonu 848.800.444.

Przez internet
Wniosek można także złożyć bezpośrednio poprzez stronę internetową Agenzia delle Entrate: link

Danuta Wojtaszczyk