Coolhunter - zawód z pasją - Nasz Swiat
11
Cz, sierpień

Poradniki

Interesujesz się modą? Masz dobrą intuicję? Lubisz bywać w modnych miejscach? To jest wymarzona praca dla Ciebie…

Nowe zawody pojawiają się na rynku pracy na tyle szybko, że szkoły nie są w stanie nadążyć z tworzeniem adekwatnych kierunków nauczania. Najpierw rodzi się potrzeba w człowieku, a zaraz po niej powstaje nowy zawód. Tak też zapewne było z coolhunterem. Zawód ten jest stosunkowo młody, bo wpisany do Klasyfikacji Zawodów i Specjalności w 2010 roku, a jego polskie określenie, to analityk trendów rynkowych.

Coolhunter to osoba szukająca nowych kierunków w modzie – ubrania, fryzury, sprzęt elektroniczny, muzyka, kino, a nawet słownictwo. Głównie chodzi ulicami miast, odwiedza kluby, kawiarnie, kina, obserwuje młodzież i szuka nowych, a zarazem ciekawych trendów. Jego zadaniem jest obserwacja reakcji konsumentów na wprowadzony produkt. Wysłuchuje opinii użytkowników, a przede wszystkim ocenia wrażenia i zainteresowanie, jakie wzbudził. Ważnym obowiązkiem coolhuntera jest także odnalezienie i obserwacja grupowych liderów, którzy w naturalny sposób wprowadzają nowe trendy i promują pewne produkty w swoim otoczeniu. Coolhunter często „obdarowuje" promowanym produktem takie osoby, co daje duże szanse na jego szybkie rozpowszechnienie.

Jakie cechy powinien mieć coolhunter?

Coolhunter, to najczęściej osoba młoda, w związku z tym, iż osoby przez niego obserwowane są w wieku od 12 do 30 lat. Powinien kochać to, co robi i mieć oczy szeroko otwarte.

Wymagane jest nie tylko ogromne poczucie smaku, ale również wiedza z zakresu socjologii, fotografii, kina, sztuki, muzyki, nowinek technologicznych i oczywiście mody. Praca wymaga znajomości popularnych miejsc w mieście, dużej komunikatywności, łatwości w nawiązywaniu kontaktów, umiejętności przenikania do obserwowanej grupy, predyspozycji pozwalających na uzyskanie cennych informacji.

Zawód analityka wymaga również dużej dyspozycyjności, gdyż jest to praca w godzinach popołudniowych, wieczornych, nocnych jak też i w weekendy.

W związku z tym, iż zawód coolhuntera, jest zawodem stosunkowo młodym, niewiele jest informacji o zarobkach. Z danych wynika, iż są to kwoty od 2 000 zł do 6 000 zł. Często zdarza się tak, że coolhunterzy są równocześnie zatrudnieni na innym stanowisku, a analizą trendów zajmują się tylko okazjonalnie.

 Joanna Kuzub (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjno-Konsultacyjne Służb Zatrudnienia)