Poradniki - Nasz Swiat
19
Cz, maj

W rozliczeniu podatkowym za 2011 r. podatnicy mogą pomniejszyć swój dochód m.in. korzystając z ulgi na dzieci. Oprócz tego od dochodu można odliczyć wydatki np.za: remont, wizyty lekarskie i weterynaryjne oraz lekarstwa.

W tegorocznym rozliczeniu podatkowym, od podatku można skorzystać z ulgi na dzieci oraz innych członków rodziny, pozostających na utrzymaniu podatnika. Do tej kategorii zaliczamy małżonka, dzieci oraz inni członkowie rodziny, mieszkający z podatnikiem i otrzymujący alimenty nie nałożone na podstawie postanowienia sądowego.

Odliczenia na dzieci i małżonka należą się nawet w przypadku, gdy podatnik nie mieszka z nimi. Podstawową zasadą, która dotyczy także innych członków rodziny jest to, że nie mogą oni posiadać dochodu wyższego niż 2.840,51 euro brutto.

Drugą kategorią wydatków, które mogą zostać odpisane od podatku są koszty m.in. za:  remont mieszkania, odsetki od kredytów mieszkaniowych, koszty leczenia oraz wydatki weterynaryjne, darowizny na rzecz organizacji non-profit lub klubów sportowych, itp.

Warto przypomnieć, że do wydatków związanych z kosztami za leczenie zaliczaj się: wizyty medyczne, także te specjalistyczne oraz wydatki na leki. Od 2010 roku można również odliczyć od dochodu, wydatki związane z rehabilitacją, fizjoterapią, wizytami u logopedy oraz podologa (lekarz zajmujący się diagnozowaniem i leczeniem (także chirurgicznym) chorób stóp i stawu skokowo-goleniowego.

Z ulg mogą także skorzystać podatnicy, którzy wykonali prace związane z podniesieniem efektywności energetycznej budynków i mieszkań. Mają oni prawo w tym roku do 55% ulgi podatkowej.

Nie każdy wie, że istnieje także możliwość odliczenia podatku dochodowego dla lokatorów, wynajmujących mieszkania. Należy jednak pamiętać, że z tego rodzaju ulg mogą skorzystać tylko osoby, które mają zarejestrowaną zgodnie z prawem umowę o wynajem.

opr. AM

Od 21 kwietnia 17-latki mogą przygotowywać się do egzaminu na prawo jazdy, prowadząc pojazdy w towarzystwie osób, posiadających prawo jazdy kategorii B od minimum 10 lat.

Aby móc zasiąść za kierownicą samochodów osobowych, przyszli kierowcy muszą być już w posiadaniu ważnego prawa jazdy kategorii A. Jako osoby towarzyszące można wyznaczyć trzech wprawionych kierowców, którzy egzamin na prawo jazdy zdali co najmniej 10 lat wcześniej. Oprócz tego nie mogą mieć oni więcej niż 60 lat.

Początkujący kierowcy muszą wystąpić o zezwolenie na prowadzenie pojazdów, tzw. guida accompagnata, w odpowiedniej Motorizzazione Civile, która po przeprowadzeniu kontroli wyda małoletniemu zaświadczenie pozwalające na zapisanie się na kurs przygotowawczy do szkoły jazdy.

Po zakończeniu kursu szkoła wyda certyfikat uczęszczania, który należy przedłożyć ponownie w Motorizzazione Civile, która wyda wreszcie zezwolenie na prowadzenie pojazdów z osobą towarzyszącą. Zezwolenie ważne będzie do momentu ukończenia przez kursanta 18 roku życia.

Pojazd, który może być prowadzony przez 17-latka nie może przekraczać masy 55 kW/t i maksymalnej mocy 70 kW. Na tylnej szybie pojazdu trzeba przykleić naklejkę, opatrzoną w litery GA (guida accompagnata). Naklejka musi być dobrze widoczna, ale nie przeszkadzać w prowadzeniu pojazdu.

Osoby niepełnoletnie, które otrzymają zezwolenie na praktyczne przygotowanie się do egzaminu na prawo jazdy będą musiały podobnie jak początkujący kierowcy poruszać się z prędkością100 km/h na autostradach oraz 90 km/h na drogach szybkiego ruchu.(mam)

Artykuł ten nie jest porada prawną i ma charakter jedynie informacyjny.

 

Zgodnie z prawem Unii Europejskiej  we wszystkich krajach Wspólnoty obowiązuje zasada wzajemnego uznawania prawa jazdy uzyskanego w każdym kraju członkowskim.

Zatem jeśli posiadasz aktualne, polskie prawo jazdy możesz bez przeszkód prowadzić samochód we Włoszech.

Jak zrobić prawo jazdy we Włoszech
Jeśli nie masz prawa jazdy, ale mieszkasz legalnie we Włoszech i posiadasz zameldowanie  (residenza) oraz włoski dowód osobisty (carta d’identità) możesz zapisać się na kurs prawa jazdy (autoscuola).

Ceny kursów teoretycznych  na prawo jazdy B wahają się obecnie w granicach 390—600 euro w zależności od regionu (w tę cenę wliczone  jest zazwyczaj wpisowe,  opłata za wizytę lekarską, egzamin z teorii i za wydanie foglio rosa).

Koszt egzaminu praktycznego wynosi ok. 60 euro,

Do tego należy doliczyć jazdę (o liczbie godzin decydujemy sami). Obecnie, w zależności od regionu godzina jazdy z instruktorem kosztuje od 30-40 euro.

Na początku kursu szkoła wydaje foglio rosa (dosłownie: różowy papier), tj dokument  uprawniający do jazdy samochodem, niekoniecznie z instruktorem, ale w towarzystwie  osoby posiadającej prawo jazdy od co najmniej 10 lat.
To oznacza, że możemy szkolić się w jeździe pod okiem kogoś z rodziny lub znajomego.

Foglio rosa ma ważność 6 miesięcy i w tym czasie należy zaliczyć egzaminy. Jeśli w ciągu 6 miesięcy nie uda się zdać egzaminu, należy odnowić ten dokument (obecnie cena wynosi 180 euro).

Koszt podręcznika z quizami przygotowujący do egzaminu z teorii wynosi obecnie ok. 24 euro.

oprac. Danuta Wojtaszczyk

 

 

W ramach strategii rządu mającej na celu pozyskiwane zagranicznych inwestorów, w roku 1999 została powołana agencja Invitalia (w pełnym brzmieniu Agenzia nazionale per l’attrazione degli investimenti e lo sviluppo d’impresa S.p.A. – Krajowa Agencja ds. Przyciągania Inwestycji i Rozwoju Przedsiębiorstw), która podjęła działalność w lipcu 2000 r. Realizuje ona swoją działalność poprzez sieć 17 spółek regionalnych oraz 6 spółek projektowych, ukierunkowanych na szczególne rodzaje działalności w sektorach uznanych za strategiczne dla rozwoju Włoch.

W roku 2004 rząd Włoch za priorytetowe działanie przyjął przyciąganie inwestycji zagranicznych i internacjonalizację i powołał agencję InvestInItaly z siedzibą w Rzymie. Powstała ona na mocy porozumienia Invitalia z włoskim Instytutem Handlu Zagranicznego ICE . Celem jej działalności jest promocja zagranicznych inwestycji we Włoszech, a w szczególności zahamowanie tendencji spadkowej w napływie zagranicznych inwestycji do Włoch oraz przywrócenie prestiżu Włoch na międzynarodowym rynku inwestycyjnym. Obecnie jest to najważniejszy podmiot zajmujący się BIZ.

Wraz z nadejściem lata również we Włoszech kończy się rok szkolny i rozpoczynają się wakacje. Z myślą o wszystkich rodzicach, którzy pragną zapewnić dzieciom aktywny wypoczynek organizowane są letnie campusy rekreacyjne, odpowiednik polskich koloni w mieście.

Czym są Centri Ricreativi Estivi?
Miejskie Centri Ricreativi Estivi (nazywane w skrócie Centri Estivi) zarządzane przez gminy i prywatne Centri Estivi organizowane przez różnego rodzaju stowarzyszenia i placówki pozarządowe oferują przedszkolakom, uczniom szkół podstawowych i gimnazjów możliwość aktywnego wypoczynku.
Organizatorzy kolonii starają zapewnić dzieciom wiele kreatywnych zajęć, takich jak rożnego rodzaju warsztaty plastyczne, muzyczne, taneczne, sportowe, teatralne, a także wycieczki, spacery, no i oczywiście gry i zabawy. Opiekunowie grup kolonijnych to wykwalifikowani nauczyciele lub animatorzy, świetnie przygotowani pod względem merytorycznym i metodycznym do pracy z dziećmi.

Tego typu kolonie rozpoczynają się zazwyczaj w ostatnim tygodniu czerwca i trwają do końca sierpnia, a niekiedy nawet do pierwszych dni września, czyli aż do rozpoczęcia nowego roku szkolnego. Zajęcia odbywają się od poniedziałku do soboty w godzinach od 8.00 do 16.30 (niekiedy nawet do 17.00). Przed oficjalną inauguracją kolonii organizatorzy zapoznają rodziców z programem zajęć i wycieczek.

 

W związku z napływającymi do naszej redakcji licznymi zapytaniami dotyczącymi attestazione di soggiorno permanente, czyli zaświadczenia potwierdzającego prawo do osiedlenia się we Włoszech na stałe, przygotowaliśmy przewodnik po włoskich przepisach, regulujących wydawanie  attestazione di soggiorno obywatelom UE. Na Waszą prośbę, ze względu na trudności z wyegzekwowaniem swoich praw w urzędach miast uwzględniliśmy również sytuację wyjątkowe, np. kiedy prawo to przysługuje nawet osobom niepracującym,  pozbawionym jakichkolwiek stałych dochodów.

Pobyt we Włoszech do 3-ech miesięcy

Obywatelom polskim, podobnie jak wszystkim obywatelom należącym do Unii Europejskiej przysługuje prawo do swobodnego przemieszczania się po wszystkich krajach UE, bez potrzeby posiadania wizy wjazdowej. Jedynym wymogiem jest obowiązek posiadania ważnego dokumentu tożsamości (dowód lub paszport).
Obywatel Unii, który zdecyduje się na pozostanie we Włoszech przez okres dłuższy niż 3 miesiąc, aby zalegalizować swój pobyt musi spełnić odpowiednie wymogi.

Attestazione di soggiorno non permanente, czyli zaświadczenie pobytowe na czas określony

Obywatel UE, który zdecyduje się na pobyt we Włoszech dłuższy niż trzy miesiące musi wpisać się do rejestru osób zameldowanych Urzędu/Gminy Miasta, w którym przebywa. Tego rodzaju wpis stanowi legalizację pobytu we Włoszech i potwierdza go dokument, który otrzymujemy w momencie wpisu o nazwie „attestazione di soggiorno”.

Carta bimbo rozdawana jest wszystkim świeżoupieczonym mamom, których dziecko urodziło się na terenie miasta Rzymu.

Karta uprawnia do wielu rabatów na zakup żywności, pieluch, środków do pielęgnacji niemowląt a także odżywek i lekarstw w ciągu pierwszych 12 miesięcy życia dziecka. Karta uprawnia również do 20% zniżki  na specjalistyczne badania pediatryczne oraz analizy post porodowe dla mam.

- Otrzymałam kartę bimbo jeszcze w szpitalu – mówi Małgosia, która miesiąc temu urodziła córeczkę w jednym z rzymskich szpitali. – Poród nastąpił przedwcześnie i Julia leżała w inkubatorze. Była taka chudziutka i słabiutka, więc bardzo się martwiłam, że kiedy wypiszą nas do domu trudno mi będzie poradzić sobie z jej pielęgnacją  w pierwszych tygodniach. Dowiedziałam się, że w ramach karty bimbo mamy mają zapewnioną od 3 do 10 bezpłatnych wizyt domowych położnej.  Postanowiłam skorzystać z tej oferty – i to była rewelacja! Położna przyszła do mnie domu trzeciego dnia  od wypisu ze szpitala. Dała mi wiele cennych wskazówek jak pielęgnować małą, jak pomóc jej prawidłowo ssać pierś oraz   jak powinnam  dbać o ranę po cesarskim cięciu. Podczas drugiej wizyty pokazała mi jak kąpać córeczkę. Wkrótce odwiedzi mnie po raz trzeci – cieszy się Małgosia.

Ponadto karta bimbo daje możliwość zaciągnięcia nisko oprocentowanej pożyczki na 36 miesięcy na kwotę do 2 tys. euro.

Kartę można zamówić telefonicznie dzwoniąc na bezpłatny numer 800 200 105 lub przez stronę internetową www.cartabimbo.it.

D.W.

Więcej artykułów…