Segregacja odpadów, czyli co gdzie wyrzucać? - Nasz Swiat
22
Wt, czerwiec

Poradniki

Od kilku lat na ulicach możemy spotkać specjalne pojemniki na surowce wtórne, które różnią się kolorem.

Pojemniki na odpady papierowe

Należy do nich wrzucać gazety i czasopisma, katalogi, prospekty, papier szkolny i biurowy, książki w miękkich okładkach, torebki papierowe, papier pakowy, pudełka.
Do pojemników na papier nie możemy natomiast wyrzucać zabrudzonego i tłustego papieru oraz  tektury, papieru z folią np. kopert z foliowym okienkiem w miejscu adresata, papieru termicznego, książek w twardej okładce, papieru węglowego, tektury powlekanej tworzywem sztucznym np. kartonów po mleku i napojach, kalki oraz papieru przebitkowego, pieluch jednorazowych, podpasek, artykułów i papierów higienicznych, worków po cemencie i tapet.
Należy pamiętać, by przed wrzuceniem papieru do specjalnego pojemnika usunąć zszywki, metalowe i plastikowe części z papierowego opakowania.

Do pojemników na tworzywa sztuczne należy wyrzucać plastikowe opakowania oznaczone symbolami PET, HDPE, LDPE, PE, PP, butelki PET po napojach, które wcześniej należy zgnieść, butelki po płynach do mycia, plastikowe zakrętki, plastikowe torebki, worki, reklamówki, plastikowe koszyczki po owocach.
Nie można wrzucać do nich natomiast butelek i pojemników po olejach spożywczych, chłodniczych, silnikowych, butelek po płynach chłodniczych, pojemników po wyrobach garmażeryjnych, zabawek i sprzętu AGD.

Do pojemników na szkło wrzucamy butelki i słoiki szklane używane do napojów i żywności, butelki po napojach alkoholowych, szklane opakowania po kosmetykach.
Nie możemy wrzucić natomiast szklanych talerzy, porcelany i ceramiki, luster, szkła okiennego, żarówek, lamp neonowych, reflektorów, szkła ognioodpornego, doniczek, szkła okularowego, ekranów i lamp telewizyjnych.

Do pojemników na metal wrzucamy puszki po napojach, puszki po konserwach, drobny złom żelazny, metale kolorowe, kapsle.
Nie wrzucajmy do nich natomiast opakowań po aerozolach, czyli np. opakowań po piankach do włosów, lakierach, dezodorantach, puszek po farbach, baterii.

NS