Wiadomości - Nasz Swiat
02
So, lipiec

Corocznie, 21 lutego, od prawie 20 lat, obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. 

W 2016 roku do Unii Europejskiej przybyło 350 tys. migrantów i uchodźców. Najwięcej z nich dotarło tutaj przez Turcję oraz Morze Śródziemne.

2017 rok upłynie pod znakiem ważnych wydarzeń politycznych, które nie pozostaną bez wpływu na rynki.

Aż trzech polskich piłkarzy występować będzie w barwach niebieskich SSC Napoli. Mowa tu o Arturze Miliku i Piotrze Zielińskim, którzy dołączyli do grającego w zespole od 2014 roku Igora Łasickiego.

Rajd Dakar zakończył się sukcesem dla Polaka. I miejsce w kategorii quadów zdobył Rafał Sonik. To wielki triumf dla zwycięzcy, który pokonał trasę trzynastu etapów rajdu.

Rafał Sonik / foto: wikimedia.orgDakar 2015

Rajd Dakar jest niezmiernie trudnym wyścigiem, o czym doskonale wiedzą jego uczestnicy. Zmaganie się z niełatwymi trasami, warunkami atmosferycznymi i przeciwnościami losu to tylko kilka z przeszkód podczas pokonywania maratonu przez kierowców samochodów, ciężarówek, motocykli i quadów.
37. edycja Rajdu Dakar 2015 rozpoczęła się 4 stycznia w Buenos Aires i zakończyła 17 stycznia także w stolicy Argentyny.
Trasa biegła przez tereny pustynne, górzyste oraz wybrzeża Pacyfiku i Atlantyku poprzez Argentynę, Chile oraz Boliwię.
13 etapów przygotowanych przez organizatorów rajdu okazało się sukcesem dla uczestników, którzy dotarli na jego metę 216 pojazdami.
Wyścig ten jednak nie przebiegł według planów, ponieważ ze względu na złe warunki atmosferyczne zdecydowano o skróceniu odcinka specjalnego. Ulewne deszcze utrudniały jazdę i zagrażały bezpieczeństwu kierowców.

Zwycięzcą Rafał Sonik

We wcześniejszych latach Rafał Sonik startował i stawał na podium rajdu kilkakrotnie. W tym roku Polak okazał się mistrzem wyścigu w klasyfikacji quadów. Trzykrotnie zdobył Puchar Świata FIM oraz pięć razy został zwycięzcą Polski w rajdach enduro w klasie 2K.
„Dakar to dla mnie życie, które przeżywa się w dwa tygodnie. Po wielkich przygotowaniach zaczyna się od wielkich nadziei, później przychodzą kłopoty, złe i dobre decyzje, radości, smutki, czasem rozczarowania i zawsze ponownie nadzieja” – powiedział Rafał Sonik.
Mimo kłopotów ze swoim quadem podczas przedostatniego, 12 etapu rajdu, Sonik zajmował 4 miejsce. Wierzył od początku w swoją wygraną oraz pełen nadziei zrealizował założony cel i tym samym spełnił swoje marzenie.
„Pracowałem na ten sukces siedem lat i ani przez chwilę nie zwątpiłem, że może się nie udać. W zwycięstwo wierzył cały mój zespół, moja rodzina i przyjaciele. Dziękuję im, że wspierali mnie w tej długiej wspinaczce na szczyt. Dedykuję tę wygraną tym, którzy marzą o Dakarze, mają pasję i starają się ją ze wszystkich sił realizować. Również tym, którzy do mety nie dojechali…”– mówił zwycięzca Rajdu Dakar.

Gratulacje od prezydenta

Na podium Dakar 2015 stanął także Krzysztof Hołowczyc, który wraz z francuskim pilotem Xavierem Panserim zajął trzecią pozycję w kategorii samochodów.
W wyścigu wziął udział po raz dziesiąty. Obu zwycięzcom sukcesu pogratulował Bronisław Komorowski.
W listach, które napisał prezydent RP do Rafała Sonika i Krzysztofa Hołowczyca złożył serdeczne podziękowania za wytrwałość i osiągnięcia oraz wyraził dumę, iż są oni przykładem i wzorem do naśladowania dla kolejnych pokoleń polskich sportowców.

Paulina Kusz (Twojaeuropa.pl)

 

Polski Związek Piłki Nożnej rozpoczął cykl filmów dokumentujących życie polskich piłkarzy, którzy wyjechali za granicę. W pierwszym odcinku odwiedzamy z kamerą w Monachium Roberta Lewandowskiego.

 

Zaginiony ma 25 lat.

Może potrzebować pilnej pomocy!

22 maja 2012 roku w Rzymie zaginęła Jolanta Wanda Zagrodna. Ma 52 lata, 164 cm wzrostu i szare oczy.

Od 13 lat staramy się ułatwić Wam życie we Włoszech publikując ciekawe i użyteczne informacje, dzięki którym pobyt na emigracji staje się łatwiejszy. Dokładamy wszelkich starań, aby były one rzetelne i odzwierciedlały życie Polaków we Włoszech. 

Nasz nowy portal dostępny jest pod adresem http://naszswiat.it/ 

Krzywy las (Il Bosco Storto).

Ambasada RP w Rzymie interweniowała w ostatnich dniach w mediach włoskich aż trzykrotnie w sprawie błędnego określenia ‘polski obóz’ w mediach włoskich.

Nasz nowy portal dostępny jest pod adresem http://naszswiat.it/ 

Od 6 do 19 lutego na Śląsku zbierane będą dary dla osób poszkodowanych w trzęsieniu ziemi w Amatrice, Accumoli i Arquata del Tronto. Rodzinny Blog Podróżniczy "CHMURKI W PODRóżY" jest pomysłodawcą wspaniałej inicjatywy charytatywnej "Dzieci Śląska - dzieciom Włoch" BAMBINI SLESIANI PER ITALIA.   

Mieszkasz za granicą i chciałbyś, żeby Twoje dziecko mówiło po polsku? Z Polskimi Szkołami Internetowymi Libratus stanie się to prostsze niż przypuszczasz! 

W latach 2008-2015 Ministerstwo Spraw Zagranicznych interweniowało 913 razy. 

Dwóch kandydatów w wyborach do Sejmu 2011, Agnieszka Janusz i Grzegorz Jerzy Kaczyński zdobyło więcej głosów w Polsce niż za granicą.

W Warszawie Agnieszka Janusz zdobyła poparcie u 126 wyborców. Najwięcej głosów oddano na jej kandydaturę na Mokotowie (22), Pradze Południe (15) oraz Ursynowie (14).

39,54% pakietów wyborczych wysłanych do Polaków we Włoszech, zgłoszonych do glosowania korespondencyjnego nie zostało odesłanych.

We Włoszech mogli głosować korespondencyjnie Polacy  z rzymskiego obwodu glosowania nr 260, z  siedzibą  Ambasadzie RP w Rzymie oraz mediolańskiego, nr 262 z siedzibą w Konsulacie Generalnym RP w Mediolanie. W obwodzie nr 261, utworzonym w Neapolu w siedzibie Stowarzyszenia  Confedilizia można było głosować tylko osobiście.

W tegorocznych wyborach do Sejmu RP kandydowały się dwie osoby z Włoch: Agnieszka Janusz i Grzegorz J. Kaczyński.  Oboje startowali z listy PSL.

Łącznie we Włoszech  w trzech obwodach, które utworzono w Rzymie, Neapolu i Mediolanie wzięło udział ponad 3 tys. osób.  Na kandydatów na posłów z Włoch oddano razem 24 głosy, z czego 16 na Agnieszkę Janusz i 6 na Grzegorza J. Kaczyńskiego.

Czytaj: Zobacz kim są Agnieszka Janusz i Grzegorz J. Kaczyński

Czytaj także: Są wyniki  polskich wyborów parlamentarnych we Włoszech

D.W.