Obchody 150-lecia zjednoczenia Włoch w Polsce - Nasz Swiat
12
N, lipiec

Polska

W czwartek 17 marca – w dzień 150 rocznicy Zjednoczenia Włoch w Filharmonii Narodowej w Warszawie wystąpi zespół Filarmonica della Scala pod batutą Stefano Ranzaniego.

Nie będzie to jedyne wydarzenie towarzyszące obchodom ważnej dla Włoch rocznicy. Obchody potrwają do czerwca i obok koncertu w warszawskiej Filharmonii Narodowej, organizująca rocznicowe obchody w Polsce ambasada włoska zapowiedziała także ekspozycję nieznanego do tej pory polskiej publiczności "Portretu Vincenza Mosti" - obrazu pędzla Tycjana, który przedstawia młodego florenckiego szlachcica. Namalowane przez jednego z najwybitniejszych malarzy włoskiego renesansu dzieło będzie można oglądać na Zamku Królewskim w Warszawie – podaje PAP.

Podczas rocznicowego koncertu wykonane zostaną utwory kompozytorów włoskich i polskich z okresu walk niepodległościowych obu krajów. Będą to: uwertura do opery "Wilhelm Tell" Gioachina Rossiniego, intermezzo z opery "Manon Lescaut" i chór "A bocca chiusa" z drugiego aktu opery "Madama Butterfly" Giacoma Pucciniego, finałowy Mazur z czwartego aktu opery "Straszny dwór" Stanisława Moniuszki oraz dzieła Giuseppe Verdiego: uwertura do opery "Nabucco", chór "Gerusalem!" i chór "O sonore, dal tetto natio" z opery "Lombardczycy", uwertura do opery "Nieszpory sycylijskie" i uwertura do opery "Moc przeznaczenia".

Honorowy patronat nad koncertem objęli: prezydent Polski Bronisław Komorowski oraz prezydent Republiki Włoskiej Giorgio Napolitano.