Padł nowy rekord podczas Finału WOŚP - Nasz Swiat
01
Pn, czerwiec

Polska

Podczas ostatniego finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zebrano 47 milionów 248 tysięcy 415 złotych i pięć groszy. Pobito w ten sposób rekord z ubiegłego roku.

W 2010 roku wolontariusze WOŚP zebrali na rzecz wczesnego wykrywania nowotworów u dzieci 42 miliony 877 tysięcy 958 złotych i sześć groszy.
Jerzy Owsiak powiedział na antenie programu 1 Polskiego Radia, że dodatkowe 3 miliony 600 tysięcy złotych zebrano na aukcji Allegro. Pieniądze z 19. finału Orkiestry trafią na zakup sprzętu medycznego dla dzieci z chorobami urologicznymi i nefrologicznymi.

Już od kilku lat w corocznej zbiórce pieniędzy biorą czynnie udział Polacy przebywający zagranicą. - W Afgniastanie zebrano 43 tysiące złotych, w Nowym Jorku - prawie 90 tysięcy złotych – powiedział Owsiak.

Warto przypomnieć, że 19. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zagrał 9 stycznia 2011 r. w Polsce i na całym świecie. Ruszył on oficjalnie 320 m pod ziemią - w zabytkowej kopalni "Guido" w Zabrzu, z której wyrobisk wyjechał na powierzchnię pomysłodawca Orkiestry, Jurek Owsiak. Górniczy szyb, w którym jechał, można było symbolicznie licytować na jednej z blisko 28 tys. aukcji na rzecz WOŚP.

Pieniądze zebrane w czasie XIX Finału WOŚP przeznaczone będą na doposażenie oddziałów intensywnej terapii, oddziałów dializ, dziecięcych klinik urologicznych i nefrologicznych, zakładów diagnostyki obrazowej, doposażenie ośrodków opieki zdrowotnej w sprzęt niezbędny do ratowania życia i zdrowia dzieci. W dalszym ciągu Fundacja finansować będzie ogólnonarodowe programy medyczne i edukacyjne: Program Wczesnej Diagnostyki Onkologicznej Dzieci, Programu Leczenia Dzieci oraz Kobiet Ciężarnych Osobistymi Pompami Insulinowymi, Program Zapobiegania i Leczenia Retinopatii Wcześniaków, Programu Powszechnych Przesiewowych Badań Słuchu u Noworodków oraz Programu Nieinwazyjnego Wspomagania Oddechu u Noworodków, a także Program „Ratujemy i Uczymy Ratować”. (mam)

foto© WOSP