Szokujące zdjęcia szczątków z katastrofy pod Smoleńskiem w księgarniach - Nasz Swiat
07
Pt, sierpień

Polska

Zdjęcia ofiar katastrofy pod Smoleńskiem oraz pożaru domu socjalnego w Kamieniu znalazły się w książce wydanej przez szkołę policji - ujawniła "Rzeczpospolita".

Książkę "Działania kryminalistyczne, medyczne i organizacyjne w sytuacjach zdarzeń masowych ze szczególnym uwzględnieniem identyfikacji genetycznej zwłok i szczątków ludzkich z pogorzeliska" - którą dziennikarze gazety bez żadnych problemów kupili kilka dni temu w jednej z księgarń w centrum Warszawy - wydała Wyższa Szkoła Policyjna w Szczytnie. To rozprawa habilitacyjna dr Renaty Włodarczyk, wykładowcy szkoły.

Praca traktuje o działaniach, jakie podejmują poszczególne służby na miejscu katastrofy. Za ilustrację posłużyły zdjęcia (kilkadziesiąt) z katastrofy Tu-154 pod Smoleńskiem 10 kwietnia i pożaru domu socjalnego w Kamieniu Pomorskim 13 kwietnia 2009 r.

Nie wiadomo, kto jest autorem zdjęć. Przy tych z Kamienia Pomorskiego autorka napisała, że „jeżeli nie jest podane inne źródło, ryciny pochodzą ze zbiorów własnych". W przypadku fotografii spod Smoleńska jako źródło wymieniono jeden z serwisów internetowych.

Według prawników publikacja zdjęć może naruszać dobra osobiste ofiar i pamięć o osobach najbliższych.  – Nie ma żadnego znaczenia pochodzenie zdjęć. Nawet jeśli zostały wzięte z Internetu, ich publikacja w książce nie zwalnia z odpowiedzialności – powiedział „Rz" mecenas Jacek Kondracki.