Uwaga na wirusy, wysyłane przez specjalistów od kradzieży z kont bankowych on line - Nasz Swiat
19
So, wrzesień

Polska

Policja alarmuje: uwaga na wirusy w telefonie komórkowym, które mogą wyczyścić Twoje konto bankowe.

Najnowszy sposób oszustów na wyłudzanie pieniędzy klientów banków, którzy korzystają ze swoich kont poprzez internet polega na wysłaniu na ich telefon komórkowy specjalnego wirusa, który zapamiętuje kody dostępów do kodów autoryzujących operacje bankowe.

Najpierw oszuści wysyłają do klienta banku złośliwe oprogramowanie. Następnie, gdy osoba ta próbuje wejść na stronę internetową swojego banku, oprogramowanie uaktywnia się i przekierowuję ją na fałszywą stronę, bliźniaczo podobną.

Następnie na fałszywej stronie banku pojawia się informacja zachęcająca do "zabezpieczenia telefonu komórkowego" poprzez specjalne oprogramowanie. Po kliknięciu na wskazany link przestępcy dostają dostęp do kodów autoryzujących nasze operacje bankowe (np. przelewy), które przesyła nam bank. Mając komplet danych ofiary złodzieje mogą w ten sposób w krótkim czasie wyczyścić jej konto bankowe.

Jak ustrzec się przed wirusami i internetowymi oszustwami?
- Przede wszystkim nie odwiedzajmy tzw. podejrzanych stron internetowych, np. z pornografią czy nielegalnym opragramowaniem, bo prawdopodobnie właśnie przez nie dochodzi do zainfekowania naszego komputera. Używajmy tylko autoryzowanego, oryginalnego i aktualizowanego na bieżąco oprogramowania oraz sprawdzajmy czy połączenie z bankiem odbywa się przy wykorzystaniu tzw. protokołu bezpieczeństwa SSL, co oznacza, że początek adresu powinien rozpoczynać się od ciągu znaków https:// - zaleca policja.
Pamiętajmy też, że żaden bank nie poprosi nas o aktualizację oprogramowania telefonu i nie wyśle do nas SMS-a zawierającego link do jego ściągnięcia. (wda)