Zmarła Irena Kwiatkowska - Nasz Swiat
07
Pt, sierpień

Polska

Wczoraj rano w Domu Artystów Weteranów Scen Polskich w Skolimowie zmarła, w wieku 98 lat, Irena Kwiatkowska. Aktorka od dłuższego czasu poważnie chorowała, a w ostatnim czasie jej stan pogorszył się.

Irena Kwiatkowska urodziła się 17 września 1912 roku, była warszawianką. Karierę sceniczną rozpoczęła w 1935 roku po ukończeniu Państwowego Instytutu Sztuki Teatralnej. Grała w teatrach w Warszawie, Poznaniu i Katowicach. Była przede wszystkim aktorką komediową - teatralną, filmową i telewizyjną. Zagrała ponad 120 ról.

Jej najciekawsze role w sztukach teatralnych to m.in. "Jeszcze Dulska", "Wariatka z Chaillot" czu "Grube ryby". W filmie debiutowała w 1945 r. rolą w "2x2=4" Antoniego Bohdziewicza, "Żołnierzu królowej Madagaskaru" Jerzego Zarzyckiego czy "I ty zostaniesz Indianinem" Konrada Nałęckiego.
Wielką popularność przyniosła jej jednak gra w serialach, m.in. w "Wojnie Domowej", "Zmiennikach" i przede wszystkim w "Czterdziestolatku", gdzie wcieliła się w rolę "Kobiety Pracującej".
Występowała też w kabaretach - "Siedem kotów" (teksty pisał dla niej wtedy sam Konstanty Ildefons Gałczyński), "Szpak" i "Dudek" oraz telewizyjnym "Kabarecie Starszych Panów" stworzonym przez Jeremiego Przyborę i Jerzego Wasowskiego.

Podczas okupacji niemieckiej Kwiatkowska była żołnierzem Armii Krajowej. Brała udział w Powstaniu Warszawskm.

W 2009 roku za działalność na rzecz rozwoju polskiej kultury i osiągnięcia w pracy artystycznej przez prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Lecha Kaczyńskiego została odznaczona Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.(mam)