Justyna Kowalczyk Sportowcem Polski 2010 - Nasz Swiat
26
Cz, maj

Sport

Justyna Kowalczyk została wybrana w ostatnią sobotę, najlepszym Sportowcem Polski w 2010 roku na Gali Mistrzów Sportu, która odbyła się w Teatrze Polskim w Warszawie. Drugie miejsce podczas 76. edycji  Plebiscytu "Przeglądu Sportowego" i TVP na 10 Najlepszych Sportowców Polski za rok 2010, którego patronem był Onet.pl zajął Tomasz Gollob, a trzeci był Adam Małysz.

Justyna Kowalczyk już po raz drugi z rzędu została wybrana najlepszym Sportowcem Polski w 2010 roku. Tuż za nią w Plebiscycie na 10 Najlepszych Sportowców Polski uplasował się polski żużlowiec - Tomasz Gollob.

Trenerem Roku został szkoleniowiec mistrzyni olimpijskiej - Justyny Kowalczyk, Aleksander Wierietielny. Superczempionami zostali nagrodzeni Karol Bielecki i Leszek Blanik.

Imprezą Sportową 2010 roku wybrano Letnie Igrzyska Olimpiad Specjalnych w Warszawie, natomiast najlepszym Organizatorem Imprez Sportowych w 2010 roku było miasto Bydgoszcz. Telewizja Polska została nagrodzona za najlepszą obsługę medialną imprezy sportowej w 2010 roku, którą były relacje z XXI Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Vancouver.

Kowalczyk to najwybitniejsza w historii polska biegaczka na nartach. Jedyna Polka, która zdobyła olimpijskie "złoto". W 2006 roku wywalczyła brązowy medal igrzysk olimpijskich w biegu na 30 km techniką dowolną. Był to pierwszy krążek dla naszego kraju w tej dyscyplinie. W 2009 roku została w Libercu podwójną mistrzynią świata. Przed nią mistrzem świata w biegach narciarskich w naszym kraju był jedynie Józef Łuszczek. W tym samym roku sięgnęła także po Puchar Świata, zaś w 2010 roku wygrała prestiżowy Tour de Ski. Na igrzyskach w Vancouver Kowalczyk poza wspomnianym złotym medalem na 30 km stylem klasycznym, wywalczyła jeszcze "srebro" w sprincie i "brąz" w biegu łączonym 2x7,5 km. Na koniec sezonu wzniosła w górę Kryształową Kulą.

Tomasz Gollob w 2010 roku zdobył wszystko, co można było w świecie żużlowym zdobyć. Został po raz pierwszy w karierze, jako drugi Polak w historii, indywidualnym mistrzostrzem świata. Z reprezentacją Polski sięgnął po najbardziej prestiżowe trofeum - Drużynowy Puchar Świata, który został wywalczony w duńskim Vojens.

Trzecie miejsce przypadło Adamowi Małyszowi. Najwybitniejszy polski skoczek narciarski w historii, w 2010 roku zdobył dwa srebrne medale na XXI Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Vancouver.

Finałowa 10:
1. Justyna Kowalczyk - biegi narciarskie
2. Tomasz Gollob - żużel
3. Adam Małysz - skoki narciarskie
4. Maja Włoszczowska - kolarstwo górskie
5. Tomasz Adamek - boks
6. Sławomir Szmal - piłka ręczna
7. Piotr Małachowski - lekkoatletyka
8. Tomasz Majewski - lekkoatletyka
9. Anita Włodarczyk - lekkoatletyka
10. Katarzyna Bachleda-Curuś, Katarzyna Woźniak, Luiza Złotkowska - łyżwiarstwo szybkie. (mam)