Pancernik maskotką Mistrzostw Świata w piłce nożnej 2014 roku - Nasz Swiat
04
So, grudzień

Sport

Pancernik został maskotką Piłkarskich Mistrzostw Świata 2014 roku, które rozgrywane będą w Brazylii.

Ronaldo przedstawia
Maskotkę zaprezentowano oficjalnie w programie telewizyjnym "Fantastico", a pokazu dokonał Ronaldo, były piłkarz brazylijskiej reprezentacji w piłce nożnej.
- Jestem szczęśliwy, że mogę powitać nowego i tak ważnego członka naszej drużyny - powiedział piłkarz - maskotka będzie odgrywać kluczową rolę jako ambasador turnieju podczas dwóch najbliższych lat.

Pancernik pokonał innych przeciwników: papugę, pumę i "Saci" postać z brazylijskich legend. Wybór nie jest przypadkowy w razie niebezpieczeństwa zwierzę zwija się w kulę, która wyglądem przypomina piłkę. FIFA już zastrzegła pancernika jako znak mundialu w Europejskim Urzędzie Patentowym. Imię dla maskotki wybiorą Brazylijczycy w głosowaniu internetowym. Trzy najpoważniejsze propozycje to: Amijubi, Fuleco i Zuzeco.

Historia maskotek
Pierwszą oficjalną maskotkę towarzysząca Piłkarskim Mistrzostwom Świata zaprezentowano w 1966 roku podczas Mundialu w Anglii. Lew ubrany we flagę Wielkiej Brytanii (Union Jack) nosił imię World Cup Willie. Ostatnią maskotką mistrzostw był żółtozielony leopard o imieniu Zakumi, które nawiązywało do kodu Republiki Południowej Afryki oraz afrykańskiego słowa oznaczającego liczbę dziesięć.

Brazuca na boiskach Brazylii
Niedawno pokazano także oficjalną piłkę nożną, którą grać będą zawodnicy na boiskach w Brazylii. Piłkę wyprodukuje firma adidas. W oficjalnym głosowaniu, trwającym trzy tygodnie Brazylijczycy zdecydowali, że piłka nazwana zostanie "Brazuca", co w nieformalnym języku oznacza narodową dumę i styl życia. Brazuca otrzymała aż 70 proc. głosów. Dwoma pozostałymi propozycjami były "Bossa Nova" i "Carnavalesca".
Nazwę dla piłki przedstawiono podczas specjalnego programu telewizyjnego stacji Globo. W uroczystości wziął udział słynny brazylijski piłkarz Cafu. Adidas jest twórcą piłek na Mundiale od 1970 roku.
(op)