Paraolimpiada. 4 tys. osób z 166 krajów - Nasz Swiat
04
So, grudzień

Sport

Do stolicy UK zjechało ponad 4000 niepełnosprawnych sportowców z 166 krajów świata, w tym z Polski. Nasza reprezentacja liczy 101 osób.

Daniela Di Toro, niepełnosprawna tenisistkaCeremonia otwarcia miała miejsce w środę 29 sierpnia. Wszystko rozpoczęło się o 21.34 czasu polskiego. Do ostatniego momentu scenariusz imprezy był nieznany. Organizatorzy ujawnili jedynie wcześniej, że udział w otwarciu weźmie słynny astrofizyk Stephen Hawking. Zawodnicy i organizatorzy chwalą wspaniałą atmosferę, jaka panuje wokół Igrzysk Paraolimpijskich. Po raz pierwszy w historii tej imprezy mogą zostać wyprzedane wszystkie bilety wstępu na poszczególne konkurencje.

Polskie wyniki 
Na poprzednich Igrzyskach w Pekinie polscy zawodnicy zdobyli aż 30 medali, w tym 5 złotych, co ostatecznie w klasyfikacji medalowej uplasowało ich na 18. pozycji. Jak będzie tym razem? O tym przekonamy się już 9 września w dniu zamknięcia Igrzysk Paraolimpijskich w Londynie.

Historia paraolimpiady
Wielka Brytania ma duże zasługi w rozwoju działalności sportowców niepełnosprawnych. To tutaj w miasteczku Stoke Mandeville narodził się po drugiej wojnie światowej ruch paraolimpijski. Szpitalny neurochirurg sir Ludwik Guttmann zorganizował tam zawody łucznicze dla przebywających w ośrodku inwalidów wojennych. Co ciekawe Guttmann przed przyjazdem na wyspy pracował we Wrocławiu jednak nazistowska atmosfera w ówczesnych Niemczech zmusiła go do emigracji.

Przypomnijmy, że pierwsze letnie igrzyska paraolimpijskie odbyły się w 1960 roku, zimowe natomiast w 1976 roku. Wśród wielu osób istnieje błędne przekonanie, że sportowcy niepełnosprawni prezentują bardzo ograniczony poziom sportowy, a ich wyniki i rywalizacja ma charakter symboliczny. W rzeczywistości paraolimpijczycy mimo ograniczeń charakteryzują się umiejętnościami znacznie przewyższającymi możliwości
przeciętnego człowieka.

(opr.op)

Artykuł pochodzi ze strony The Polish Observer