Powrót w tym roku? - Nasz Swiat
07
Wt, grudzień

Sport

Jak dobrze pójdzie, to Roberta Kubicę możemy zobaczyć na torze jesienią tego roku, zawodnik Lotus Renault ma bowiem jasny cel - powrót do ścigania się jeszcze przed końcem tego sezonu. W międzyczasie, Polaka czeka jeszcze jedna operacja łokcia.

Gerard Lopez, właściciel zespołu Lotus Renault wyraził pewne zastrzeżenia, co do tak szybkiego powrotu polskiego zawodnika na tor. Jego wypowiedź została jednak szybko skorygowana. W rzeczywistości Kubica systematycznie kontynuuje program rehabilitacji, by w pełni odzyskać siły fizyczne. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, zobaczymy Polaka w akcji podczas ostatnich wyścigów tego sezonu w listopadzie (27.11. - GP Brazylii, Sao Paulo, Interlagos).

- Obecnie naszym głównym celem jest poprawa funkcjonalności prawej ręki. Od czasu pierwszej interwencji chirurgicznej jest już znacznie lepiej. Dalszą poprawę przewiduję po kolejnej operacji. W sierpniu (sześć miesięcy po wypadku) będziemy mieli znacznie bardziej sprecyzowany obraz tego, kiedy Robert będzie mógł wrócić za kierownicę bolidu - powiedział portalowi F-1.pl, lekarz zajmujący się rehabilitacją Kubicy, doktor Ceccarelli.
W lipcu Robert zostanie poddany operacji łokcia, by usunąć zwapnienia więzadeł i odblokować powstałe usztywnienia.
- W tym momencie zmniejszenie zrostów, zapewnienie większej funkcjonalności łokcia oraz odbudowa mięśni - to nasz priorytet. Główny cel w umyśle Kubicy jest jasny - powrót do kokpitu na ostatnie wyścigi tego sezonu - dodał lekarz.
Przypomnijmy, 6 lutego 2011 roku Robert Kubica uległ wypadkowi podczas rajdu Ronde di Andora, jadąc Škodą S2000 Evo2 należącą do zespołu DP Autosport. Polak uderzył lewą stroną samochodu w barierę, która przeszła przez ścianę grodziową pojazdu i przygniotła kierowcę. Jego pilot, Jakub Gerber wyszedł z auta o własnych siłach i bez obrażeń. Aby wydostać Kubicę z wraku trzeba było rozciąć karoserię. Polski kierowca został zabrany helikopterem do szpitala Santa Corona w Pietra Ligure. Robert doznał wielomiejscowych złamań prawej ręki i nogi oraz uszkodzenia kości dłoni. (jj)

fot. Wikipedia