Włoszczowska najlepsza we Włoszech - Nasz Swiat
07
Wt, grudzień

Sport

Maja Włoszczowska, zawodniczka CCC Polkowice w kolarstwie górskim triumfowała w rozegranej we włoskim Val di Sole piątej edycji Pucharu Świata XC. Na końcowych metrach pokonała Kanadyjkę Catherine Pendrel.

Jest to pierwszy triumf Włoszczowskiej w tegorocznej edycji Pucharu Świata XC. Do tej pory plasowała się poza pierwszą dziesiątką zawodów.
Włoszczowska od początku wyścigu jechała w czołówce, by w połowie zaatakować i uciekać razem z Pendrel. Na ostatnich metrach wyścigu, na jednym z podjazdów, Polka zaatakowała, pozostawiając Kanadyjkę w tyle, dzięki czemu jako pierwsza minęła linię mety.

Wyścig rozpoczął się bardzo dobrze dla Polek. Włoszczowska jechała w okolicach trzeciej pozycji, natomiast w dziesiątce plasowała się Anna Szafraniec (JBG2 Professional MTB Team). Po pierwszym okrążeniu na czele jechała Catherine Pendrel, z kilkusekundową stratą za nią jechała grupka zawodniczek, w której była Włoszczowska. Przez kolejne okrążenie sytuacja niewiele się zmieniła i dopiero na trzecim kółku Włoszczowska postanowiła zaatakować rywalkę, zostawiając pozostałe zawodniczki za plecami.

Kolejne kilometry pozostałe do mety Włoszczowska i Pendrel pokonywały razem, aż na ostatniej rundzie, na niewielkim wzniesieniu na kilkaset metrów przed metą, Polka zaatakowała i nieznacznie odjechała rywalce. Pendrel nie miała już sił, by skontrować atak zawodniczki CCC Polkowice i Włoszczowska mogła cieszyć się z pierwszego w tym sezonie zwycięstwa w Pucharze Świata. 5 sekund za nią linię mety minęła właśnie Pendrel, a 14 sekund później na metę przyjechała Irina Kalentiewa, wyprzedzając na ostatnich metrach Katie Compton.

Wyniki:
1 Maja Włoszczowska (CCC Polkowice) 1:23:00
2 Catharine Pendrel (Kanada) 0:00:05
3 Irina Kalentieva (Rosja) 0:00:14
4 Katherine Compton (USA) 0:00:20
5 Katerina Nash (Czechy) 0:00:58
6 Esther Süss (Szwajcaria) 0:01:15
7 Georgia Gould (USA) 0:01:31
8 Marie-Helene Premont (Kanada) 0:01:47
9 Nathalie Schneitter (Szwajcaria) 0:02:15
10 Willow Koerber (USA) 0:02:30