Złota Ropek i srebrny Świrk - Nasz Swiat
07
Wt, grudzień

Sport

Edyta Ropek, zawodniczka Alpinus Azoty Tarnów Team, wywalczyła złoty medal w czwartej edycji Pucharu Świata we wspinaczce, we włoskim Daone. Natomiast Łukasz Świrk z SMG Lubin zdobył srebro.

W rozegranej 25 lipca czwartej edycji Pucharu Świata 2010 zawodniczka zaprezentowała świetną formę, wygrywając wszystkie biegi finałowe. Znakomicie poradziła sobie z Klaudią Buczek, Oleną Ryepko z Ukrainy i Sarą Morandi z Włoch. Łukasz w kolejnych biegach pokonywał Maksima Osipowa z Ukrainy, Libora Horozę z Czech, by ulec dopiero świetnie dysponowanemu Rosjaninowi Stanisławowi Kokorinowi.
Edyta po raz trzeci z rzędu wygrała na najtrudniejszej ścianie do wspinaczki na czas, na zaporze wodnej w Daone. Mając na swoim koncie udane starty w Trento gdzie zdobyła brąz, w Chamonix gdzie wywalczyła srebro i wreszcie upragnione złoto w Daone, z 265 punktami plasuje się na drugiej pozycji PŚ 2010, a do prowadzącej Julii Lewoczkiny (5-ta w Daone) brakuje jej tylko 41 punktów.
Klaudia Buczek, której również udało się zakwalifikować do finału niestety trafiła na Edytę i ostatecznie zajęła 8 miejsce.
Wśród panów świetny start zanotował Łukasz Świrk. Warto przypomnieć, że Łukasz zwyciężył w Daone w 2008 roku i do wczoraj (25 lipca) do niego należał ustanowiony w ubiegłym roku rekord ściany. Rekord odebrał mu wczoraj Stanisław Kokorin i to właśnie z Rosjaninem Łukasz stoczył finałowy bój. Zwycięstwo leżało w zasięgu Łukasza, niestety tuż przed końcem drogi popełnił błąd, który zadecydował o wygranej Kokorina.
Dobrze wystartował Tomek Oleksy, ale w 1/4 finału trafił na Kokorina i ostatecznie zajął 7. pozycję.
Piąta edycja pucharu odbędzie się 21 sierpnia w chińskim Xining. Tydzień później zawodnicy będą rywalizowali w Południowo Koreańskim Chuncheon, a 30 października w Huaiji w Chinach.(amm)