Oto kogo najczęściej zatrudnia się w systemie telepracy - Nasz Swiat
26
Wt, styczeń

Świat

Według najnowszych danych Eurostatu w skali Unii Europejskiej w systemie telepracy na stałe zatrudnionych jest 5,1% pracujących kobiet i 4,3% pracujących mężczyzn. Doraźnie z tej formy pracy korzysta 8,1% kobiet i 9,4% mężczyzn.

Liderem w stosowaniu telepracy jest Holandia, gdzie z tej formy zatrudnienia korzysta 11,4 pracujących kobiet i 14,6% pracujących mężczyzn. Kolejne miejsca w rankingu krajów o                     dużej popularności telepracy wśród kobiet zajmują: Luksemburg – 15,7% pracujących pań, Austria – 11,7%, Finlandia – 9,4% i Słowenia- 8,9%. Wśród mężczyzn telepraca najbardziej popularna jest w: Luksemburgu – 12,9% zatrudnionych panów, Finlandii – 11,7 Danii – 10,8% i Austrii – 9,8%.

W Polsce w systemie telepracy zatrudnionych jest 4,8% pracujących kobiet i 4,4% pracujących mężczyzn. We Włoszech w systemie telepracy zatrudnionych 2,9% kobiet i 3,4% mężczyzn.

Zdaniem analityków rynku pracy wiele osób nie godzi się na zatrudnienie w systemie telepracy w obawie, że ulegnie zatarciu granica między pracą zawodową, a życiem rodzinnym. Ponadto wiele pracodawców nie wyobraża sobie sytuacji, w której nie ma bieżącej kontroli nad pracownikiem.

Najczęściej w systemie telepracy zatrudniania są: architekci, doradcy podatkowi, dziennikarze, graficy komputerowi, księgowi, programiści, projektanci, telemarketerzy i tłumacze.

(wda)