Apel arcybiskupa o budowę meczetu w mieście - Nasz Swiat
10
Pn, sierpień

Włochy

Kardynał Dionigi Tettamanzi, Arcybiskup Mediolanu, twierdzi, że w mieście tym jest pilna potrzeba zbudowania meczetu. Podkreślił on, że jest to obowiązek władz. „Nie jestem budowniczym meczetów” - odpowiedział na to minister spraw wewnętrznych Roberto Maroni.
W związku z obchodzonym przez wyznawców islamu miesiącem postu, ramadanem, metropolita stolicy włoskiej Lombardi, cytowany przez dziennik „La Repubblica” oświadczył: „mediolańskie władze powinny zagwarantować wszystkim wolność religijną i prawo do kultu”. „Muzułmanie mają prawo do praktyki religijnej w poszanowaniu praworządności” - dodał.
Według arcybiskupa Mediolanu, wieloletnie bezowocne oczekiwanie społeczności muzułmanów w mieście na budowę meczetu to „bardzo poważny problem, który należy pilnie rozwiązać”.
„Władze cywilne powinny dążyć do znalezienia rozwiązania w krótkim czasie” - ocenił włoski hierarcha, który jest przekonany, że obecna sytuacja rodzi tylko napięcia.
Szef MSW Roberto Maroni z prawicowej Ligi Północnej oświadczył: „jestem ministrem spraw wewnętrznych, a nie budowniczym meczetów"” Liga już wcześniej ostro skrytykowała kardynała Tettamanziego za podobny apel i nazwała go nawet „imamem”.